Statystyki systemów rozliczeniowych KIR S.A. w lutym

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kir.01.400x233W lutym 2014 r. Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. rozliczyła w systemie ELIXIR® ponad 126 mln transakcji, o łącznej wartości blisko 299 mld zł, a w systemie EuroELIXIR  prawie 1,08 mln transakcji, o wartości blisko 6 mld euro. W systemie Express ELIXIR, umożliwiającym realizację przelewów natychmiastowych,  zrealizowano ponad 38 tys. zleceń, których wartość przekroczyła 217 mln zł.

W lutym br. klienci banków zlecili za pośrednictwem systemu ELIXIR® ponad 126 mln transakcji. W porównaniu do lutego ub. r. liczba transakcji była wyższa o ponad 6 mln, a ich łączna wartość wzrosła o ponad 14,6 mld zł, osiągając wynik 298,8 mld zł wobec 284,1 mld zł w lutym 2013 r. Rekordowy pod względem liczby transakcji przetworzonych w systemie ELIXIR® był poniedziałek, 10 lutego. Tego dnia KIR S.A. rozliczyła ponad 11 mln transakcji, o łącznej wartości prawie 17 mld zł.

Liczba transakcji przetworzonych w systemie EuroELIXIR w minionym miesiącu wyniosła ok. 1,08 mln i była niewiele niższa od liczby transakcji przetworzonych w styczniu br. Krótszy miesiąc uszczuplił je jedynie o ok. 33 tys. operacji. Wartość transakcji również była nieco niższa i wyniosła 5,98 mld euro wobec 6,36 mld euro miesiąc wcześniej. Porównując rok do roku, wartość lutowych transakcji była wyższa o ok. 1,4 mld euro w stosunku do lutego ub. r., gdy wynosiła 4,6 mld euro.

W lutym br. za pośrednictwem systemu Express ELIXIR klienci banków zrealizowali ponad 38 tys. przelewów natychmiastowych. W stosunku do danych za luty 2013 r. ponad dwukrotnie wzrosła liczba zlecanych transakcji. Wartość przelewów natychmiastowych przetworzonych w lutym br. przekroczyła 217 mln zł. Miniony miesiąc okazał się rekordowy zarówno pod względem średniej dziennej liczby transakcji, jak i liczby transakcji dokonanych w ciągu jednego dnia – w piątek 28 lutego przetworzono ich najwięcej od początku powstania systemu, tj. od czerwca 2012 r. – W statystykach systemów rozliczeniowych obserwujemy stały wzrost popularności przelewów natychmiastowych. Dzięki systemowi Express ELIXIR przelewane pieniądze pojawiają się na koncie odbiorcy w innym banku w czasie liczonym w sekundach. To optymalne rozwiązanie jeśli chcemy mieć kontrolę nad momentem realizacji transakcji – mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor linii biznesowej płatności natychmiastowe w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.