Startuje VII Edycja Programu TalentowiSKO

Startuje VII Edycja Programu TalentowiSKO
Źródło: Bank BPS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Banki Spółdzielcze z Grupy BPS rozpoczynają VII edycję Programu TalentowiSKO – nową odsłonę Szkolnych Kas Oszczędności prowadzonych w Bankach Spółdzielczych od pokoleń.

Banki Spółdzielcze z Grupy #BPS rozpoczynają VII edycję Programu #TalentowiSKO – nową odsłonę Szkolnych Kas Oszczędności prowadzonych w Bankach Spółdzielczych od pokoleń

Ideą Programu jest myśl, że młody człowiek ma wpływ na swoją przyszłość. TalentowiSKO pokazuje dzieciom i młodzieży, że każdy z nas ma jakiś talent. Zdefiniowanie własnych uzdolnień prowadzi do aktywności, a przedsiębiorczość do sukcesu finansowego. W ten sposób zatacza się koło: od marzeń do odkrywania talentów i pieniędzy, a dzięki pieniądzom do realizacji marzeń.

Poszerzenie wiedzy o finansach wśród najmłodszych

Program ma za zadanie poszerzać wiedzę o finansach wśród najmłodszych. Wskazywać bardzo młodym ludziom wzorce tych, którzy ciężką pracą doszli do swojej pozycji, pieniędzy, a często także i sławy. Środkami do celu stają się: systematyczne oszczędzanie i gospodarowanie domowymi finansami oraz pozytywne myślenie o pieniądzach i pracy. Program rozwija postawy przedsiębiorczości i uczy, jak sobie w życiu radzić. Pomocą służą specjalnie przygotowane w tym celu scenariusze lekcji oraz karty pracy.

Tegoroczne zajęcia dla najmłodszych poświęcone są narzędziom do liczenia – kiedyś i dziś. Uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób i na czym liczono dawniej, a jak odbywa się to obecnie. Poznają sposób wykonania prostego liczydła.

Uczniowie klas 4-6 dowiedzą się, co matematyka wnosi do innych dyscyplin naukowych oraz w jakich dyscyplinach znajduje swoje zastosowanie, a także rozwiną umiejętność argumentowania swoich wypowiedzi, ucząc się przy tym pracy zespołowej.

Uczniowie klas 7-8 poznają kluczowe pojęcia ekonomiczne, aby ze zrozumieniem posługiwać się pojęciami: handel, dochód, wydatki, nadwyżka, deficyt, popyt, podaż, konsument itp. Mają także nauczyć się rozróżniać pojęcia związane z  makroekonomią i mikroekonomią.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych zapoznają się z zagadnieniami rynku kapitałowego, poznając jego podstawowe funkcje, a także uczestników i instrumenty rynku.

Konkursy

Nieodzownym elementem Programu TalentowiSKO są konkursy, które w związku z wygaszeniem szkół gimnazjalnych zostały zmodyfikowane. Konkurs „Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym” został połączony z konkursem „Spółdzielnia dobrych serc” i rozszerzony na klasy 7-8 szkół podstawowych.

W roku szkolnym 2019/2020 ogłoszone zostaną konkursy:

  • Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym dla klas 1-8 szkół podstawowych,
  • Inkubator szkolnych biznesów dla szkół ponadpodstawowych.

Konkursy startują tradycyjnie 30 września.

Baza materiałów dla szkół jest dostępna na stronie www.talentowisko.pl. Na platformie udostępniane są także ciekawostki dla dzieci i młodzieży, przedstawione z wykorzystaniem animacji i infografik oraz moduł do prowadzenia szkolnego bloga.

Banki Spółdzielcze z Grupy BPS wspierają i aktywnie uczestniczą w życiu swoich lokalnych społeczności. Prowadzone przez nie Szkolne Kasy Oszczędności uczą przedsiębiorczości, oszczędzania i zarządzania swoimi pieniędzmi ok. 25 000 dzieci w całym kraju. Program TalentowiSKO jest dodatkowo szansą dla szkół do rozszerzenia oferty edukacyjnej, szczególnie
w rejonach, gdzie dostęp do zajęć pozalekcyjnych jest ograniczony. Uczniom zaś daje możliwość lepszego przygotowania się do testów, egzaminów, konkursów i olimpiad.

W przypadku pytań zapraszamy Banki Spółdzielcze do kontaktu za pośrednictwem strony  talentowisko@bankbps.pl oraz pod numerem telefonu: 22 539 52 31.

 

Źródło: Grupa BPS