Startuje szczyt G20 w Osace. Rynki pozostają w fazie wyczekiwania

Startuje szczyt G20 w Osace. Rynki pozostają w fazie wyczekiwania
G20 Fot. stock.adobe.com/Alex_Po
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rynki pozostają w fazie wyczekiwania na rozpoczynający się szczyt G20 w Osace. Czwartkowa sesja nie przyniosła więc zmiany ogólnego obrazu rynku walutowego. Przy EUR/USD pozostającym w okolicach 1,135 w kraju złoty umacniał się. Notowania EUR/PLN pozostawały w rysowanym od początku tygodnia przedziale 4,25-4,265; jednak bliżej jego dolnej granicy.

Rynki pozostają w fazie wyczekiwania na rozpoczynający się szczyt #G20 w Osace #USA #Chiny

Brak rosnącej awersji do ryzyka na EMFX można obecnie łączyć z wysoką wiarą inwestorów na zawieszenie broni między USA a Chinami w sprawie handlu. Jak podał South China Morning Post, powołując się na źródła, oba państwa zgodziły się na warunkowe zawieszenie sporu przynajmniej do zakończenia sobotnich rozmów. Wynik szczytu G20 może w ocenie inwestorów wpłynąć na decyzje Fed, który w ubiegłym tygodniu sygnalizował możliwość obniżki stóp procentowych. Jeśli obie strony zgodzą się nie nakładać dalszych ceł, Fed nie będzie musiał mocno obniżać stóp w tym roku, co ogranicza presję na dolara.

Czytaj także: Ważą się losy wojny handlowej USA-Chiny >>>

Zmienność komunikatów napływających na rynek w związku ze spotkaniem Trumpa z Jinpingiem powoduje, że rynek nie jest jednak wstanie pozycjonować się pod jakakolwiek decyzję. Ruchy wydają się mieć prawie przypadkowy kierunek, ogólnie „ugniatając” poziomy, które udało się wypracować w ubiegłym tygodniu w reakcji na wyraźnie gołębie postawy Fed i EBC. Od rezultatów spotkania przedstawicieli dwóch największych światowych gospodarek (USA i Chin) zależeć będzie, przynajmniej krótkookresowo, dalszy przebieg sytuacji na rynkach finansowych, w tym akcji, obligacji i walut.

Kolejne słabe dane z Europy

W czwartek na rynek dotarły kolejne słabe dane z Europy. Wskaźnik nastrojów w gospodarce spadł do 103,3 ze 105,2 w maju, osiągając najniższy poziom od sierpnia 2016 roku. Analizując szczegóły raportu, dało się zauważyć, że nastroje w gospodarce strefy euro pogorszyły się najmocniej w dwóch spośród największych gospodarek bloku, w Niemczech i we Włoszech. To pokazuje jak wysoki jest niepokój co do gospodarczej przyszłości w Europie. Z kolei, mając na uwadze niską dynamikę cen i spadek oczekiwań inflacyjnych w strefie euro, uwagę przykuwał też wstępny odczyt niemieckiego indeksu CPI, który w czerwcu, choć wzrósł do poziomu 1,6% r/r (1,4% miesiąc wcześniej), pozostawał znacznie poniżej celu inflacyjnego EBC (blisko ale poniżej 2%). Dane z Niemiec złoty odebrał pozytywnie, rynek liczy zapewne na równie pozytywnie mocne zaskoczenie piątkowymi danymi dla Polski (wstępny CPI za czerwiec).

Dane o niemieckiej inflacji ograniczały pole do dalszych spadków rentowności obligacji bazowych. 10-letnie Bundy notowane są nieznacznie poniżej -0,30%, a krzywe dochodowości w większości krajów strefy euro pozostawały stabilne. Mocniejsze odbicie rentowności powstrzymywane było przez napływające informacje na temat amerykańsko-chińskich napięć handlowych. Osiągnięcie porozumienia może być trudniejsze niż zakładano, a chińska strona oczekuje, że zniesione zostaną sankcje nałożone na Huawei.

Na polskim rynku, krzywa skarbowych papierów wartościowych przesunęła się o około 3 pb na swoim dłuższym końcu, pozostając nieznacznie poniżej 2,40% w sektorze 10-letnim. Na aukcji zamiany Ministerstwo Finansów sprzedało papiery za 4,6 mld PLN, co było równe średniej sprzedaży na tego typu przetargach w bieżącym kwartale.

Według naszych szacunków, łączna sprzedaż na aukcjach w okresie lipiec – wrzesień będzie zbliżona do 22 mld PLN. W lipcu podaż papierów w ujęciu netto powinna być ujemna w związku z wykupem zapadających PS0719 (6,8 mld PLN) oraz wypłatą odsetek (4,4 mld PLN).

W piątek w centrum uwagi rynku pozostaną wspomniane krajowe dane o inflacji. GUS opublikuje flash CPI za czerwiec (konsensus: 2,4% r/r). W strefie euro zaś po wyższych od oczekiwań danych z Niemiec poznamy inflację dla całej gospodarki. W USA odczyt bazowego PCE za maj prawdopodobnie pokaże, że inflacja znajduje się wciąż poniżej celu Fed.

Źródło: Joanna Bachert, Arkadiusz Trzciołek, PKO Bank Polski / PKO BP