Stany Zjednoczone godzą się na podatek od cyfrowych gigantów

Stany Zjednoczone godzą się na podatek od cyfrowych gigantów
Janet Yellen
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
26 lutego sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała podczas spotkania ministrów finansów grupy G20, że Waszyngton wycofa część swoich zastrzeżeń w stosunku do globalnej reformy zasad podatku cyfrowego. Posunięcie to może odblokować wielostronne negocjacje w OECD, które znalazły się w impasie, po tym, jak administracja Trumpa sprzeciwiła się opodatkowaniu gigantów cyfrowych.

W grudniu 2019 roku Sekretarz Skarbu USA wysłał do OECD pismo, w którym stwierdzał, że Stany Zjednoczone sprzeciwiają się podatkom od usług cyfrowych ze względu na ich „dyskryminujące” konsekwencje dla amerykańskich przedsiębiorstw.

Początek zmian w relacjach USA – UE?

Stany Zjednoczone żądały wprowadzenia zasady „bezpiecznej przystani”, czyli przepisu prawnego, traktującego określonych podatników w sposób specjalny.

W ten sposób amerykańskie korporacje cyfrowe uniknęłaby jednostronnych podatków dochodowych, takich jak francuski podatek od usług cyfrowych i skorzystałaby z silniejszych mechanizmów rozwiązywania sporów.

Wypowiedź Janet Yellen oznacza zmianę w międzynarodowej polityce gospodarczej administracji Bidena, która może zwiastować poprawę stosunków transatlantyckich po ostatnich czterech latach napięć.

Więcej przejrzystości i pewności dla firm, i rządów

Włoski minister finansów Daniele Franco, który współprzewodniczył spotkaniu, oświadczył na konferencji prasowej, że G20 dąży do znalezienia rozwiązania do połowy 2021 r. i dodał, że nowe stanowisko rządu USA ułatwi  porozumienie w sprawie globalnego podatku cyfrowego. Może być osiągnięte na spotkaniu G20, które odbędzie się w Arabii Saudyjskiej w czerwcu b.r.

Ale umowa będzie musiała zostać zatwierdzona przez Kongres, co może być trudne, gdyż Partia Demokratyczna dysponuje niewielką większością.

Prace nad wprowadzeniem globalnych rozwiązań podatkowych w stosunku do spółek cyfrowych trwają od lat. W listopadzie 2015 r. zostały uzgodniony przez wszystkie kraje OECD i G20 tzw Action Plan on BEPS. (BEPS to skrót „base erosion and profit shifting”) .

15-punktowy plan przeciwdziałania BEPS został zbudowany wokół trzech kluczowych filarów:

  1. Poprawa spójności przepisów krajowych, które mają wpływ na działalność transgraniczną
  2. Zaostrzenie przepisów w celu dostosowania opodatkowania do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej i tworzenia wartości dodanej
  3. Zwiększanie przejrzystości i pewności dla przedsiębiorstw i rządów.

Koniec z obchodzeniem przepisów podatkowych?

Praca nad podatkami od spółek cyfrowych była kluczowym aspektem projektu BEPS. Cyfryzacja umożliwiła przedsiębiorstwom organizowanie różnych etapów produkcji w różnych krajach. Dzięki niej możliwy jest też dostęp do ogromnej liczby klientów na całym świecie.

Przedsiębiorstwa cyfrowe mogą być ulokowane w danej jurysdykcji podatkowej bez jakiejkolwiek fizycznej obecności. Wybierają więc jurysdykcje najbardziej przyjazne dla firm cyfrowych, prowadząc rzeczywistą działalność poza nimi.

Sprawa dotyczy przede wszystkim spółek amerykańskich, więc rząd Donalda Trumpa wysuwał żądanie, by spółki cyfrowe były wyłączone spod ogólnych reguł opodatkowania.

Impas w rozmowach  skłonił niektóre rządy, głównie w Europie, do wprowadzenia lub rozważenia własnych obciążeń dla dużych firm technologicznych, aby uniemożliwić im płacenie niewielkiego lub żadnego podatku od ich sprzedaży.

Źródło: aleBank.pl