S&P zakłada kompromis Polski z UE ws. budżetu, obniża prognozę naszego PKB w 2021 r.

S&P zakłada kompromis Polski z UE ws. budżetu, obniża prognozę naszego PKB w 2021 r.
Fot. stock.adobe.com/Сake78 (3D & photo)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja S&P Global Ratings zakłada, że Polska i UE wypracują kompromis ws. uzależniania wypłaty funduszy UE od przestrzegania zasad praworządności - wynika z raportu agencji z 2 grudnia. S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 3,8 proc. z 4,5 proc.

„Polska może być jednym z głównych beneficjentów planu odbudowy dla Europy (Next Generation Fund) (…) oraz programu SURE. Wsparcie może być dostępne także z innych mechanizmów UE. Biorąc pod uwagę znaczącą rolę, jaką odgrywają fundusze UE w polskim modelu rozwoju, nasz bazowy scenariusz zakłada, że władze UE i Polski (a także Węgier) znajdą kompromis co do potencjalnego uzależnienia wypłat niektórych środków UE od przestrzegania zasady praworządności” – napisano.

Rewizja prognozy dynamiki PKB w 2021 r.

Po solidnym odbiciu w III kw. spodziewamy się, że gospodarka Polski skurczy się w IV kw., z uwagi na obostrzenia epidemiczne i wzrost awersji do ryzyka ze strony gospodarstw domowych i firm.

„Naszym zdaniem restrykcje dotyczące aktywności gospodarczej będą luzowane stopniowo w I kw. 2021 r., więc odbudowa gospodarki w tym okresie będzie przygaszona. To skłoniło nas do rewizji prognozy dynamiki PKB w 2021 r. do 3,8 proc. z 4,5 proc., po 3-proc. spadku w 2020 r. (po podwyżce prognoz na 2020 r. 0,4 pkt. proc. z uwagi na mocniejsze odbicie w III kw.). Napędzane przez konsumpcję odbicie powinno przyspieszyć w II kw. 2021 r. Z kolei w III kw. przyszłego roku spodziewamy się, że inwestycje będą istotnym motorem wzrostu” – dodano.

Na 2022 r. S&P prognozuje wzrost PKB Polski o 4,2 proc.

Według wyliczeń agencji, inflacja CPI w 2021 r. w Polsce średniorocznie wyniesie 1,6 proc., a w 2022 r. 2,1 proc.

Eksperci S&P prognozują, że w 2022 r. RPP podniesie stopy procentowe łącznie o 90 pb. do 1,0 proc. na koniec okresu.

Czytaj także: PKB Polski spadnie o 3,5 proc. w 2020 roku, prognoza OECD >>>

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski wg Fitch i S&P to „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. 

Źródło: e-papierosy