S&P spodziewa się kolejnych podwyżek stóp procentowych w Polsce w tym i przyszłym roku

S&P spodziewa się kolejnych podwyżek stóp procentowych w Polsce w tym i przyszłym roku
Fot. stock.adobe.com/Сake78 (3D & photo)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie kontynuować normalizację polityki pieniężnej w tym i przyszłym roku, uważa dyrektor, główny analityk na CEE/CIS, Sovereign Ratings S&P Global Ratings Karen Vartapetov.

Naszym bazowym scenariuszem pozostaje, że władze monetarne będą kontynuować normalizację polityki w najbliższych miesiącach i spodziewamy się kolejnych podwyżek stóp procentowych w tym roku, w przyszłym roku.

– powiedział Vartapetov podczas S&P Global Ratings webinar 'The Road Ahead For The Polish Banking Sector: Challenges And Strengths.

Czytaj także: Inflacja bije rekordy; członkowie RPP: w grudniu potrzebna kolejna podwyżka stóp procentowych >>>

Prognoza inflacyjna

Ocenił, że w przyszłym roku inflacja pozostanie relatywnie wysoka w Polsce wobec krajów rozwiniętych w Europie, głównie z uwagi na występujące zacieśnienia na rynku pracy.

„Polska pod względem inflacji nie jest unikalna, wysoka inflacja jest widoczna w całej Europie i szczególnie w krajach ’emerging Europe’. Definitywnie zaktualizujemy nasze prognozy co do inflacji w nadchodzącym 'review’. Inflacja osiągnie najwyższy poziom w IV kwartale br. i będzie spowalniać od początku 2022 roku przez znaczący spadek inflacji energii. Przewidujemy, że ceny globalne ropy spadną w przyszłym roku wobec średniorocznych cen w tym roku i obniżki podatków zastosowane przez rząd” – powiedział Vartapetov.

Czytaj także: Inflacja w listopadzie wyniosła 7,7 proc.; wzrost cen przebił szacunki ekonomistów >>>

„Władze monetarne w regionie w ’emerging Europe’ próbują znaleźć 'fine line’ pomiędzy utrzymywaniem oczekiwań inflacyjnych pod kontrolną, uniemożliwiając wystąpienie efektów drugiej rundy, a jednocześnie wspierając ożywienie gospodarki. To jest bardzo trudna sytuacja. NBP rozpoczął podnoszenie stóp procentowych, co świadczy naszym zdaniem o wysokiej wiarygodności. Można dyskutować czy ta odpowiedź była spóźniona czy nie, ale myślę, że sytuacja jest tak unikalna i niepewna i jest trudno ocenić właściwy czas na zacieśnianie” – podkreślił dyrektor.

Spodziewany wzrost PKB

Agencja widzi szansę na solidny wzrost gospodarczy w tym roku z ryzykiem rewizji przyszłorocznego wzrostu PKB w dół.

„Widzimy pewne małe ryzyko w górę, jeśli chodzi o prognozę PKB na ten rok – 5,1%, wzrost będzie nieco wyższy niż ten szacunek. Ale przyszły rok widzimy z ryzykiem po stronie ryzyka w dół – obecnie mamy prognozę PKB 5,3%, ale może być niższy z uwagi na potencjalnie niższe inwestycje z uwagi na opóźnienia w 'Recovery funding UE” – podsumował Vartapetov.

Czytaj także: GUS: PKB wzrósł 5,3 proc. rdr w III kwartale; wynik lepszy od oczekiwań rynku >>>

We wrześniu br. S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu PKB w Polsce na 2021 r. do 5,1% wobec 4,5% oczekiwanych w czerwcu 2021 r. Prognoza na 2022 r. została obniżona – o 0,1 pkt proc. do 5,3%.

RPP podniosła stopy procentowe w październiku (o 40 pb w przypadku głównej stopy referencyjnej) i w listopadzie (o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej, do 1,25%).

Źródło: ISBnews