S&P Global Ratings obniża prognozę wzrostu PKB Polski, podnosi inflacji

S&P Global Ratings obniża prognozę wzrostu PKB Polski, podnosi inflacji
Fot. stock.adobe.com/Koshiro
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja S&P Global Ratings obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce z 4,5 proc. do 4,0 proc. w 2022 r. i z 2,1 proc. do 1,2 pkt. proc. w 2023 r. - wynika z najnowszego raportu agencji. Agencja podwyższyła swoje prognozy dla inflacji w Polsce do 13,3 proc. w 2022 roku oraz do 11,5 proc. w 2023 roku.

„Obniżyliśmy nasze prognozy wzrostu polskiego PKB na 2022 rok z 4,5 proc do 4,0 proc., natomiast na rok 2023 zrewidowaliśmy szacunek z 2,1 proc, do 1,2 proc. Prognoza odzwierciedla mocniejszy niż oczekiwaliśmy spadek PKB w II kw., większą niepewność dla konsumpcji w związku z wyższą inflacją, spadkiem zaufania z powodu pogarszających się warunków geopolitycznych i oczekiwanego spowolnienia w strefie euro, która jest największym partnerem handlowym Polski” – napisano w raporcie.

Czytaj także: EBOR obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2023 roku; szczyt inflacji dopiero przed nami >>>

„Niemniej, oczekujemy, że ekspansja fiskalna, napływ ludności z Ukrainy i różne, rządowe inicjatywy – jak np. wzrosty płacy minimalnej – będą wspierać konsumpcję prywatną w 2023 r.” – dodano.

Agencja S&P podwyższyła swoje prognozy dla inflacji w Polsce

Agencja S&P podwyższyła swoje prognozy dla inflacji w Polsce do 13,3 proc. z 12 proc. w 2022 roku oraz do 11,5 proc. z 10 proc. w 2023 roku.

„Rewizja uwzględnia globalną presję inflacyjną i ostatnie odczyty CPI, które zaskakiwały po wyższej stronie. Polska jest mniej narażona na szok związany z cenami energii niż reszta krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ jej miks energetyczny jest mniej zależny od gazu. Niemniej, globalna sytuacja na rynkach surowców wpływa na presję inflacyjną, a rynek pracy pozostaje ciasny, pomimo napływu wielu obywateli z Ukrainy” – napisano.

„Z drugiej strony, roczny wskaźnik inflacji energii spada od końca II kw., choć inflacja bazowa pozostaje podwyższona, sygnalizując, że obecne otoczeniu inflacyjne może być trwalsze niż wcześniej oczekiwano” – dodano.

Spodziewane kolejne podwyżki stóp procentowych

Ekonomiści S&P oczekują, że NBP będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie.

Według S&P, ryzykami dla prognoz jest eskalacja wojny w Ukrainie i dalsze zakłócenia dostaw energii do Europy. 

Źródło: PAP BIZNES