Solec Zdrój w konkursie EKO HESTIA SPA

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Solec Zdrój jest wciąż stosunkowo mało znaną miejscowością uzdrowiskową, zwłaszcza w porównaniu z takimi gigantami jak Kołobrzeg czy Ciechocinek. Pięknie położony w województwie świętokrzyskim, kilkadziesiąt kilometrów od Kielc czy Krakowa, od chwili powstania „Malinowego Zdroju” i Basenów Mineralnych wciąż przyciąga nowych kuracjuszy i turystów.

Warto jednak przypomnieć, że do oficjalnego rejestru polskich uzdrowisk Solec został wpisany już w roku 1837, po odkryciu tu leczniczych wód solanki siarczkowej. W II Rzeczypospolitej leczyli się tu i wypoczywali m.in. pianista i premier Ignacy Paderewski, twórca morskiej potęgi Gdyni – Eugeniusz Kwiatkowski czy aktor Aleksander Zelwerowicz.

Władze gminy, pod wodzą prężnego wójta Adama Pałysa, już jakiś czas temu postawiły na ekologię i ochronę środowiska, doskonale zdając sobie sprawę, jak istotne to kierunki dla gminy uzdrowiskowej. W stosunkowo skromnym budżecie gminy od roku 2010 do 2015 na działania i inwestycje o charakterze proekologicznym wydano łącznie aż 37 milionów złotych (to niemal ¼ wszystkich wydatków gminy w tym czasie!). W ramach tych środków m.in. kompleksowo rozbudowano i zmodernizowano sieci wodociągowe i sanitarne, zrealizowano w tzw. wodociąg tranzytowy, nie zapominając o poprawie estetyki przestrzeni publicznej, tworząc w bezpośrednim otoczeniu uzdrowiska aleją aromaterapeutyczną. Solec-Zdrój opracował też własny plan gospodarki emisyjnej, modernizując oświetlenie uliczne (na lampy LED), przeprowadzając termomodernizację budynków użyteczności publicznej i wspomagając instalację kolejnych kolektorów  słonecznych na domach prywatnych. Na terenie gminy mieszczą się też dwie oczyszczalnie ścieków wraz ze specjalnym modułem oczyszczania ścieków pokąpielowych, związanych z działalnością leczniczą i rehabilitacyjną.

W poprzednim tekście namawiałem czytelników do wizyty w Busku-Zdroju, zatem mam nadzieję, że już za kilka lat oba te świętokrzyskie uzdrowiska połączy planowane edukacyjna ścieżka rowerowa o długości prawie 20 kilometrów. Planowane trasy rowerowe przebiegać będą przez chronione tereny Natura 2000. Warto będzie zatem w ten ekologiczny sposób odwiedzić również sąsiednie miejscowości, stanowiące niewątpliwe atrakcje turystyczne – Pińczów, Pacanów czy Nowy Korczyn.

Obie te miejscowości na równych prawach uczestniczą też w konkursie EKO HESTIA SPA, promującym i wspierającym wszelkie działania, związane z ochroną środowiska w polskich uzdrowiskach. Ale ich urok, możliwości, piękne położenie i liczne atrakcje każdy z moich czytelników musi już odkrywać na własną rękę. Do czego serdecznie namawiam!

Wojciech FUŁEK