Skarbiec Holding: zysk netto w roku 2021/22 spadł do 9,5 mln zł z 61,1 mln zł przed rokiem

Skarbiec Holding: zysk netto w roku 2021/22 spadł do 9,5 mln zł z 61,1 mln zł przed rokiem
Źródło: Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zysk netto Skarbiec Holding, właściciela Skarbiec TFI, spadł w roku obrotowym 2021/2022 do około 9,5 mln zł z 61,1 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży usług Skarbiec Holding wyniosły w roku obrotowym zakończonym 30 czerwca 2022 około 94,8 mln zł (wobec ok. 165,8 mln zł rok wcześniej).

Skonsolidowane przychody z wynagrodzenia stałego za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi i portfelami klientów indywidualnych w roku obrotowym 2021/2022 wyniosły ok. 78,4 mln zł wobec ok. 82,4 mln zł rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody z wynagrodzenia zmiennego wyniosły ok. 15 mln zł wobec ok. 82,2 mln zł w okresie lipiec 2020-czerwiec 2021.

Niezwykle wymagające otoczenie rynkowe

Prezes Skarbiec Holding i Skarbiec TFI Piotr Szulec zwraca uwagę na niezwykle wymagające otoczenie rynkowe. W drugim półroczu 2021 r. cała światowa gospodarka wciąż jeszcze zmagała się ze skutkami epidemii COVID-19. Wzrost inflacji, wahania kursu złotego, niekorzystna sytuacja na rynku długu tworzyły znaczące wyzwania, szczególnie dla sektora usług finansowych.

„Pojawiały się jednak również pierwsze sygnały rosnącego optymizmu inwestorów. Niestety do czasu. Napaść Rosji na Ukrainę ponownie wywróciła globalny porządek gospodarczy. Pierwsze półrocze 2022 r., a także kolejne miesiące kalendarzowe bieżącego roku, to dla rynków finansowych jeden z najgorszych okresów w historii. Do wysokiej czy nawet bardzo wysokiej inflacji i zawirowań na giełdach, dołączyły symptomy świadczące o nadchodzącym globalnym spowolnieniu gospodarczym czy wręcz recesji. Dla szeregu firm nadszedł czas radykalnego przeformatowania dotychczasowych strategii biznesowych. Dotyczy to również sektora towarzystw funduszy inwestycyjnych” – powiedział Piotr Szulec.

Podejście inwestorów do ryzyka zmieniło się

Jak zaznacza prezes, nowa sytuacja zmieniła podejście inwestorów do ryzyka. A to z kolei przełożyło się na działania firm z sektora usług finansowych.

„Niezwykle ważne są zmiany w filozofii inwestowania, ograniczanie zbędnego ryzyka, właściwe profilowanie sposobu działania funduszy, zespołów zarządzających, strategii biznesowych. Zarządzanie ryzykiem stało się ważniejsze od maksymalizacji zysku” – powiedział Piotr Szulec.

Otwarcie na projekty z zakresu przejęć i połączeń

Zdaniem prezesa obecny, niełatwy okres w gospodarce, przyczynia się do zmian w wielu sektorach, w tym w kontekście udziałów rynkowych czy otwarciu na projekty z zakresu przejęć i połączeń.

„Za nami miesiące intensywnego rozwoju, zarówno w sferze menedżerskiej jak i biznesowej. W pierwszych miesiącach 2022 r. doszło do kilku istotnych zmian w zespole zarządzających, a także w składzie zarządów obu spółek wchodzących w skład Grupy Skarbiec. Bacznie przyglądaliśmy się zarówno sytuacji rynkowej, jak i oczekiwaniom klientów pracując nad kolejnymi rozwiązaniami produktowymi, takimi jak np. Skarbiec Krótkoterminowy, który pojawił się w ofercie Towarzystwa we wrześniu” – powiedział.

„Stabilna sytuacja finansowa grupy i silne zaplecze kapitałowe, m.in. dywidenda w kwocie 47 mln zł otrzymana od Skarbiec TFI w sierpniu 2022 roku (z przeznaczeniem na cele akwizycyjne), w obecnym trudnym i zmieniającym się otoczeniu rynkowym, otwiera przed nami szereg możliwości, co komunikujemy inwestorom od kilku miesięcy” – dodał.

Czytaj także: Prezes Skarbiec Holding: chcemy konsolidować rynek TFI, potem pomyślimy o dywidendzie >>>

Piotr Szulec zwraca uwagę, że Skarbiec Holding bacznie obserwuje to, co dzieje się w sektorze TFI, na rynku pośredników finansowych czy domów maklerskich i prowadzi konkretne rozmowy.

„Stąd również niezmienna potrzeba zabezpieczania środków na ww. procesy akwizycyjne. Naszym głównym celem pozostaje wzrost skali działalności całej grupy kapitałowej Skarbiec Holding i nabranie odpowiedniej masy, co w przyszłości powinno zabezpieczyć nas przed niesprzyjającymi warunkami rynkowymi i stworzyć również możliwość wypłaty dywidendy naszym akcjonariuszom” – powiedział. 

Źródło: PAP BIZNES