Skarbiec Holding: zysk netto spadł w I półroczu do 13,6 mln zł

Skarbiec Holding: zysk netto spadł w I półroczu do 13,6 mln zł
Źródło: Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zysk netto Skarbiec Holding, właściciela Skarbiec TFI, spadł w pierwszym półroczu roku obrotowego 2021/2022 do 13,6 mln zł z 40,5 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie. Przychody ze sprzedaży usług wyniosły w tym czasie ok. 63,2 mln zł (wobec blisko 96,8 mln zł rok wcześniej).

Skonsolidowane przychody z wynagrodzenia stałego za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi i portfelami klientów indywidualnych w I półroczu roku obrotowego 2021/2022 wyniosły ok. 47,4 mln zł wobec ok. 37,7 mln zł w analogicznym okresie roku obrotowego 2020/2021.

Natomiast skonsolidowane przychody z wynagrodzenia zmiennego wyniosły 15 mln zł wobec 57,5 mln zł rok wcześniej.

Wojna w Ukrainie zakończyła pewną erę

Jak zaznacza Piotr Szulec, prezes Skarbiec Holding i Skarbiec TFI, atak Rosji na Ukrainę, a w konsekwencji jego wpływ na całą światową gospodarkę zakończył erę, w której można było podejmować nieco większe ryzyko i osiągać ponadprzeciętne stopy zwrotu.

Już dziś widzimy postępującą zmianę nastawienia naszych klientów do inwestowania.

„Obecnie z punktu widzenia znaczącej większości inwestorów najważniejsze staje się typowanie takich produktów, które oferują najstabilniejszą relację możliwego do osiągnięcia zysku w stosunku do przyjętego ryzyka. Ten trend rozpoczął się już w czasie trwania pandemii i narastającej inflacji, a obecnie został tylko spotęgowany” – powiedział.

Zmiany kadrowe

Szulec zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach doszło do kilku istotnych zmian w zespole zarządzających, jak i w składzie zarządów obu spółek wchodzących w skład grupy Skarbiec.

„Pomimo zachodzących zmian, nie odchodzimy od naszego DNA, czyli aktywnej selekcji, w której zawsze byliśmy bardzo skuteczni. Stale też pracujemy nad nowymi rozwiązaniami produktowymi, zarówno w sferze czysto inwestycyjnej, jak i obsługi klienta. Naszą ambicją jest osiągnięcie pozycji lidera wśród małych i średnich TFI, szczególnie tych niezależnych od dużych grup bankowych czy ubezpieczeniowych. Bacznie obserwujemy to, co dzieje się w sektorze TFI, na rynku pośredników finansowych czy domów maklerskich. Naszym celem jest wzrost skali działalności całej grupy kapitałowej Skarbiec Holding” – powiedział Piotr Szulec.

Czytaj także: Piotr Szulec w zarządzie Skarbiec TFI >>>

Na koniec zeszłego roku Skarbiec TFI zarządzał 36 funduszami i subfunduszami skierowanymi do szerokiego grona inwestorów, a także ośmioma funduszami dedykowanymi. Łączna suma aktywów netto pod zarządzaniem Skarbiec TFI wynosiła na koniec grudnia niemal 6,5 mld zł. 

Źródło: PAP BIZNES