SGB-Bank uruchomił korporacyjną hurtownię danych w chmurze publicznej

SGB-Bank uruchomił korporacyjną hurtownię danych w chmurze publicznej
Źródło: SGB-Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
SGB-Bank wdrożył korporacyjną hurtownię danych w chmurze publicznej. To pierwszy etap projektu, obejmujący zaprojektowanie i budowę architektury hurtowni danych w oparciu o komponenty Google Cloud Platform.

Uruchomienie produkcyjne tego etapu objęło integrację kluczowych systemów transakcyjnych SGB-Banku. Hurtownia danych jest już wykorzystywana przez SGB-Bank, który intensywnie pracuje nad budową w chmurze warstw raportowych i sprawozdawczych na potrzeby całego Zrzeszenia oraz nad udostępnieniem rozwiązania pierwszym bankom spółdzielczym.

Korzystanie z rozwiązań chmurowych oznacza nie tylko wymierne efekty finansowe, ale także szansę na olbrzymi skok technologiczny i praktyczne wykorzystanie wszystkich możliwości nowych technologii informatycznych w obszarze bezpieczeństwa, sprawności i szybkości działania banków.

Wdrożenie nowoczesnej hurtowni danych w środowisku chmurowym:

– umożliwi centralizację danych z różnych systemów banku;

– poprawi efektywność, bezpieczeństwo oraz integralność architektury IT;

– usprawni raportowanie i analizowanie danych, a także konsolidację informacji o kliencie.

Czytaj także: Nowa wersja aplikacji do kontroli wewnętrznej dla banków Grupy SGB

Sprawne raportowanie i celowane oferty dla klientów SGB

Posiadanie jednego źródła danych pozwoli również uzyskać spójny i kompletny proces sprawozdawczy – zarówno wewnętrzny, jak i regulacyjny.

– To istotny moment w naszej działalności i jeden z ważniejszych etapów wdrażanej obecnie strategii „Otwieramy przyszłość”. Ilość danych, którymi banki muszą dziś zarządzać, stopień skomplikowania w procesie raportowania regulacyjnego i koszty tych operacji zwiększają się każdego dnia. To w naturalny sposób popycha nas w stronę rozwiązań chmurowych – efektywniejszych, elastycznych, szybszych, tańszych i bezpieczniejszych.

W technologii chmury obliczeniowej widzę ogromny potencjał. Można tam skorzystać z nowych narzędzi do przetwarzania danych, raportowania obowiązkowych informacji i łatwego ich wyszukiwania, a także analizy informacji o preferencjach i oczekiwaniach konsumentów – ocenia Błażej Mika, wiceprezes Zarządu SGB-Banku SA odpowiedzialny za obszar IT.

Innowacyjne banki, do grona których coraz śmielej dołącza bankowość spółdzielcza, wykorzystują technologie chmurowe m.in. do oceny ryzyka, segmentacji klientów, śledzenia zachowań rynków i określania odpowiednich poziomów cenowych usług finansowych.

Chmura ułatwia oferowanie skrojonego na miarę potrzeb każdego klienta zestawu usług finansowych. Dzięki niej możliwe będzie automatyczne dostosowywanie ofert bankowych do konkretnej sytuacji finansowej lub błyskawiczna analiza struktury wydatków klienta i jego zdolności kredytowej.

Czytaj także: FLBS 2022: jak banki spółdzielcze bronią się przed hakerami?

Chmura Krajowa wsparła innowacyjną inwestycję SGB

W projekt zaangażowani byli partnerzy SGB Banku: firma Accenture, która zaprojektowała i wdrożyła hurtownię danych, Google – dostawca Google Cloud Platform oraz Operator Chmury Krajowej, który pomógł przygotować infrastrukturę danych w zgodzie z wymaganiami regulatora rynku.               

– Za nami pierwszy, strategicznie ważny etap projektu tj. uruchomienie produkcyjne w chmurze publicznej. Dzięki temu, że wykorzystaliśmy kompletne rozwiązanie technologiczne Accenture Datawarehouse Architecture Framework w wersji dla Google Cloud Platform przyspieszyliśmy projekt i prace w zakresie budowy zasileń i przetwarzań.

Obecnie pracujemy nad integracją z kolejnymi systemami bankowymi i warstwą raportowo-sprawozdawczą oraz – co w przypadku bankowości spółdzielczej jest szczególnie ważne – nad udostępnieniem hurtowni bankom spółdzielczym zrzeszonym w Spółdzielczej Grupie Bankowejmówi Maciej Szkopek, Dyrektor w praktyce bankowej, Accenture w Polsce.

 Accenture Datawarehouse Architecture Framework to kompletny pakiet zaprojektowany do wdrożenia korporacyjnej, skalowalnej hurtowni danych, opartej na komponentach i usługach chmury publicznej Google. Rozwiązanie pozwala użytkownikom skupić się na biznesie dzięki zastosowaniu gotowej architektury opartej na wiodących narzędziach do gromadzenia i analizy danych, umożliwiających równocześnie ograniczenie kosztów infrastruktury.

Chmura Krajowa wsparła SGB w budowie tzw. landing zone, czyli odpowiednio skonfigurowanego i zabezpieczonego środowiska do uruchomienia hurtowni danych wdrożonej na Google Cloud. To umożliwia automatyzację procesu powoływania i modyfikowania środowisk IT z wykorzystaniem metodyki programowalnej infrastruktury (Infrastructure as Code), dając pełną kontrolę nad ich konfiguracją oraz elastyczność wprowadzania zmian.

Zbudowana wspólnie przez SGB i Chmurę Krajową landing zone została tak przygotowana od strony technologicznej, by środowisko, w którym działa hurtownia danych było w pełni zgodne z wymogami komunikatu chmurowego UKNF.

– Na rynku finansowym jest spore zainteresowanie rozwiązaniami chmurowymi, ale wdrożenie hurtowni danych w chmurze publicznej, jest pierwszym tego typu projektem w Polsce. Naszym celem, oprócz dostarczenia platformy chmurowej, było wsparcie SGB w budowie jak najbardziej uniwersalnego, zintegrowanego i bezpiecznego środowiska, które jednocześnie będzie fundamentem do efektywnej realizacji kolejnych przedsięwzięć.

Tę hurtownię danych można będzie udostępnić bankom należącym do Zrzeszenia, jako usługę w modelu SaaS, zwiększając efektywność procesów raportowania i przetwarzania danychzauważa Michał Potoczek, CEO Chmury Krajowej.  

Czytaj także: FLBS 2022: banki lokalne w chmurze

‒ Decyzja o wdrożeniu hurtowni w SGB-Banku potwierdza, że wydajna platforma analityczna jest kluczowa w realizacji strategii każdej nowoczesnej instytucji finansowej. Platforma analityczna Big Query otwiera nowe możliwości dla Banku i jego klientów ‒ skalowalność, bezpieczeństwo, zaawansowane modele uczenia maszynowego ‒ budują przewagę konkurencyjną w przyspieszającym cyfrowo świecie.

Rozwiązanie Big Query łączy w sobie cechy hurtowni danych, data lake i algorytmów machine learning, dając użytkownikom niespotykaną łatwość tworzenia analiz i monetyzacji danych. Jako Google Cloud jesteśmy dumni, że współpracujemy z SGB-Bankiem i możemy być częścią tej inicjatywy ‒ skomentowała Magdalena Dziewguć, Dyrektor Google Cloud Poland.

Udostępnienie bankom SGB w przyszłości modułu sprawozdawczości w chmurze to jeden z etapów cyfrowej rewolucji, która dokonuje się w sektorze bankowości spółdzielczej. Zgodnie ze strategią rozwoju SGB kolejne prace obejmować będą wykorzystanie chmury w innych obszarach biznesowych.

Czytaj także: FLBS 2022 o prawnych i regulacyjnych wyzwaniach dla bankowości spółdzielczej

Źródło: BANK.pl