Sezon publikacji: czy może być jeszcze gorzej?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400W poniedziałek Alcoa rozpocznie sezon publikacji wyników kwartalnych, ale najbardziej oczekiwane w tym tygodniu raporty będą dotyczyły czterech banków o największej kapitalizacji: J.P. Morgan Chase & Co. w środę, Wells Fargo & Co. i Bank of America w czwartek i Citigroup w piątek. Sektor finansowy spisywał się tym roku fatalnie. Zresztą nie tylko wyniki tej branży zapowiadają się źle: według prognoz, rekordowo słabo wypadnie cała energetyka, spółki przemysłowe, technologiczne. Rynek spodziewa się najgorszego sezonu od kryzysowego 2009 r.

Ważne w tym tygodniu będą dane o inflacji, które w dużej ilości pojawią się zarówno w Europie, jak i w Ameryce. Dzisiaj informację o wzrostach cen opublikowały już Chiny – wskaźnik nie zmienił się, ale nadal nie osiągnął celu inflacyjnego. Pekin znowu znajdzie się w orbicie zainteresowań inwestorów, głównie za sprawą wyników handlu zagranicznego i PKB.

Poniedziałkowe dane nie przyniosą wiele ważnych informacji o gospodarce. Tokio znowu ostrzega, że może interweniować na rynku walutowym. Ropa na początku tygodnia traci, ale cały ten tydzień będzie nerwowy ze względu na zaplanowane na 17 kwietnia spotkanie producentów w Doha. Ciekawie zapowiadają się najbliższe dni w Wielkiej Brytanii, nie tylko ze względu na posiedzenie Bank of England, ale również na kryzys, jakiego doświadczają Konserwatyści. Panama Papers uderzył w Davida Camerona, który jest promotorem pozostania Brytyjczyków w UE. Atakowany z wielu stron – zarówno przez polityków z Partii Pracy, jak i wewnętrzna opozycję – szybko traci poparcie. Wygląda to tak, jakby Londyn zmierzał w szybkim tempie do kryzysu rządowego.

dr Maciej Jędrzejak,
Saxo Bank