Setki tysięcy firm zniknie w poniedziałek z CEIDG?

Setki tysięcy firm zniknie w poniedziałek z CEIDG?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Będzie afera. Prawdopodobnie setki tysięcy przedsiębiorców, którzy założyli działalność gospodarczą przed 1 stycznia 2012 roku znajdzie się w kłopocie. Część z nich na dwa dni przed terminem dowiedziała się, że jeżeli w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie ma ich nr PESEL to z tej ewidencji zostaną automatycznie wykreśleni. Kiedy? 19 maja tego roku.

#RobertLidke: Niestety nadal administracja państwowa nie jest w stanie skorzystać z dobrych przykładów, ani nie jest w stanie zapanować nad bałaganem, który sama tworzy #CEIDG @MPiT_GOV_PL

Większość przedsiębiorców tego jeszcze nie wie. Przytomne biura księgowe zaalarmowane tą sytuacją wysyłają maile z powiadomieniem do swoich klientów. Tak było w przypadku znajomego, który prowadzi firmę już od kilkunastu lat. Ma zaufany profil. Próbuje zdalnie uzupełnić swoje dane w ewidencji. Nic z tego.

Nie wiadomo jaki formularz wybrać. Przedsiębiorca wybiera ten formularz, który wydaje się mu dobry. Wypełnienie każdej rubryki trwa wieki.  Wpisuje się literka po literce. Po każdej literce system myśli. W końcu podpowiada właściwy wyraz. Okazuje się, że formularz udało się wypełnić. Ale  system mówi, że i tak trzeba iść do urzędu.

Przedsiębiorca przebywa w innej części Polski. Dzwoni więc na infolinię. Zajęta. Nic dziwnego. Pewnie dzwoni tam wielu zdenerwowanych przedsiębiorców.

Kolejna próba samodzielnego działania. Bez skutku. Stracone godziny. Znowu dzwoni na infolinię. Teraz słyszy, że infolinia działa od poniedziałku do piątku do godziny 17.00.

Przedsiębiorca zapewne w piątek uda się do pierwszego lepszego urzędu gminy w okolicy, gdzie aktualnie przebywa i ustawi się w kolejce podobnie do  niego zirytowanych przedsiębiorców.

Szkoda, że państwo nie potrafi się niczego nauczyć od sektora bankowego. Czy można sobie wyobrazić sytuację, że z jakiegoś wyimaginowanego, formalnego powodu bank poinformuje tysiące swoich klientów, że zamyka im rachunki firmowe za dwa dni?

I czy można sobie wyobrazić, że zdalny kontakt z bankiem zajmuje godziny, budzi irytację i w końcu jest nieskuteczny?

Już raz państwo skorzystało z pomocy banków przy składaniu wniosków o 500 plus. Niestety nadal administracja państwowa nie jest w stanie skorzystać z dobrych przykładów, ani nie jest w stanie zapanować nad bałaganem, który sama tworzy.

Znajomy przedsiębiorca jest w kraju. Może w piątek 18 maja, dzień przed terminem uda mu się dopisać swój PESEL do swoich danych w CEIDG.  Ale co zrobią ci, którzy są na wakacjach, albo ci, którzy są tak zapracowani, że ta alarmująca informacja do nich nie dotarła?

W poniedziałek dowiedzą się, że ich firma będzie wykreślona z Centralnej Ewidencji i Informacji  o Działalności Gospodarczej.  Jak ten problem rozwiążą urzędnicy? Jestem bardzo ciekawy.

A w ogóle to stawiamy na przedsiębiorczość. Tworzymy konstytucję dla biznesu.  Zaś cała Polska ma być jedną specjalną strefą ekonomiczną… z naciskiem na specjalną.