Senat RP: więcej z PIT dla samorządów

Senat RP: więcej z PIT dla samorządów
Fot. Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”, od lewej stoją: Mirosław Lech - wójt gminy Korycin, Tadeusz Truskolaski - prezydent Białegostoku, Tomasz Grodzki - marszałek Senatu, Dorota Zmarzlak - wójt gminy Izabelin, Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, Zygmunt Frankiewicz - senator, Artur Kozioł - burmistrz Wieliczki
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W październiku Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” złożyło na ręce marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz senatora Zygmunta Frankiewicza projekt ustawy zwiększającej udziały w podatku PIT dla gmin z 38,16% do 48,16%. W grudniu Izba Wyższa polskiego Parlamentu przyjęła projekt 54 głosami senatorów. Projekt ustawy trafi teraz do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, czytamy w informacji prasowej stowarzyszenia.

Zainicjowany przez Samorządy dla Polski a wnioskowany przez Senatorów projekt, zmniejsza określone w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wskaźniki procentowe udziałów JST we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze tych jednostek.

Zainicjowany przez Samorządy dla Polski a wnioskowany przez Senatorów projekt, zmienia określone w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wskaźniki procentowe udziałów JST we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze tych jednostek.

W przypadku gmin wskaźnik wg projektu ma wzrosnąć z 39,34 proc. do 43,93 proc., w przypadku powiatów z 10,25 proc. do 11,49 proc., w przypadku województw z 1,60 proc. 1,79 proc.

Samorządy potrzebują stabilnych dochodów

„Zwiększenie dochodów własnych samorządów to jeden z podstawowych postulatów Stowarzyszenia Samorządy dla Polski.

Wspólnoty lokalne do zrównoważonego rozwoju potrzebują stabilnych i przewidywanych dochodów a nie karuzeli konkursów i dofinansowań, które jak widać po ostatnim rozdaniu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych nie mają żadnych kryteriów podziału” – komentuje Artur Kozioł, członek zarządu Stowarzyszenia Samorządy dla Polski, burmistrz Wieliczki.

Te pieniądze w budżecie państwa są obecne – w konkursach, dofinansowaniach i funduszach.

Należy je jedynie dystrybuować w sposób zrównoważony i pozwalający na strategiczne planowanie.

Szereg programów wsparcia kierowanych w ramach konkursów z budżetu centralnego dla JST jest generatorem dodatkowej biurokracji oraz nakładów dodatkowej pracy urzędników na różnych szczeblach – zarówno po stronie beneficjentów jak i ofiarodawców.

Inwestycje samorządowe to podstawa polskiej gospodarki

Proponowana zmiana pozwoli na równomierne lokowanie środków na terytorium całego kraju i zrównoważony rozwój wszystkich społeczności bez zbędnych formalności, bez czekania na nabory, rozstrzygnięcia i odwołania.

„Cieszy nas, że Senatorowie nas usłyszeli, że dostrzegli ogólnopolski #ProtestSamorządów #TylkoCiemność, w którym światła w przestrzeni publicznej zgasiło ponad 100 polskich wsi i miast.

Cieszy zrozumienie senatorów, że potrzeby mieszkańców Polski najsprawniej można zaspokajać na tym najbliższym im, lokalnym poziomie a inwestycje samorządowe to podstawa polskiej gospodarki.

Jeśli będzie trzeba w podobny sposób dotrzeć do posłów, będziemy kontynuowali zarówno merytoryczne rozmowy jak i akcje w przestrzeni publicznej”dodaje prezes Stowarzyszenia Samorządy dla Polski, prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

Źródło: Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”