Senat powołał nową członkinię RPP, pierwsze wypowiedzi Joanny Tyrowicz w tej roli

Senat powołał nową członkinię RPP, pierwsze wypowiedzi Joanny Tyrowicz w tej roli
Joanny Tyrowicz Fot. PAP / Marcin Obara
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Senat powołał Joannę Tyrowicz do Rady Polityki Pieniężnej (RPP). "Polska gospodarka jest przestymulowana, a znalezienie rozsądnego policy mix ułatwi wyjście z obecnej sytuacji ekonomicznej kraju" - powiedziała dziennikarzom nowa członkini RPP w pierwszej wypowiedzi od powołania przez Senat na nowe stanowisko.

Zapytana tuż po głosowaniu w Senacie o priorytety na swoją kadencję Tyrowicz powiedziała: „Trzeba obniżyć w Polsce inflację, unormować sytuację gospodarczą”.

Według nowej członkini RPP, zacieśnianie polityki monetarnej przy jednoczesnym luzowaniu polityki fiskalnej obniża skuteczność jednych i drugich działań.

„Rząd utrudnia pracę RPP, RPP utrudnia pracę rządowi i nic z tego nie wychodzi. Co nie znaczy, że rozsądna polityka redystrybucyjna po stronie rządu nie jest w stanie łagodzić kosztów obniżania inflacji, które na pewno RPP musi podejmować, bo taki jest jej mandat. Znalezienie rozsądnej policy mix, pomiędzy tym, co będzie robiła RPP, a tym jak rząd może mądrzej używać instrumentów w swojej dyspozycji na pewno ułatwi gospodarce wyjście z sytuacji, w której się teraz znalazła” – powiedziała Tyrowicz.

„Widzę zasadniczą różnicę między stymulacją, której chwilowo nasza gospodarka nie potrzebuje, bo jest przestymulowana, a redystrybucją, czyli chronieniem pewnych grup społecznych przed kosztami obniżania inflacji” – dodała.

Zapytana o to, do jakiego obozu decydentów z banku centralnego by się przypisała, gołębi czy jastrzębi, Tyrowicz odparła, że przy celu inflacyjnym na poziomie 2,5 proc. i bieżącej inflacji 16,1 proc. „dyskusje ornitologiczne są pozbawione podstaw”.

Tyrowicz powtórzyła, że bez wiedzy dostępnej wyłącznie NBP i RPP nie jest w stanie z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, jakie decyzje powinna obecnie i w przyszłości podejmować Rada.

Senat wybrał swojego przedstawiciela do RPP po tym, jak w lipcu br. odwołał z funkcji członka Rady Rafała Surę.

Senat powołał już w tym roku do RPP Ludwika Koteckiego oraz Przemysława Litwiniuka, którzy zajęli miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Senacka większość zapowiadała wówczas, że w listopadzie Rafała Surę zastąpi Joanna Tyrowicz.

Rada Polityki Pieniężnej działa obecnie w niepełnym składzie, Sejm nie wybrał dotychczas swoich dwóch przedstawicieli. W lutym na miejsce Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona izbie udało się wybrać jednego członka RPP – Wiesława Janczyka. Druga kandydatka – Gabriela Masłowska w ostatniej chwili zrezygnowała z kandydowania. Nieobsadzone pozostaje również miejsce po Jerzym Żyżyńskim, którego kadencja upłynęła z końcem marca.

Joanna Tyrowicz jest profesorem nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie zatrudniona na Wydziale Zarządzania, a do 2017 r. związana z Wydziałem Nauk Ekonomicznych.

W latach 2007 – 2017 r. była zatrudniona w Instytucie Ekonomicznym NBP.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews