Santander Bank Polska: zysk netto w II kw. powyżej oczekiwań, bank zainteresowany przejęciami?

Santander Bank Polska: zysk netto w II kw. powyżej oczekiwań, bank zainteresowany przejęciami?
Fot. Materiały prasowe Santander Bank Polska
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zysk netto Santander Bank Polska w drugim kwartale 2020 roku spadł do 304,9 mln zł z 596,5 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał się 3,4 proc. powyżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że wyniesie on 295 mln zł.
#Zysk netto @SantanderBankPL w drugim kwartale 2020 roku spadł do 304,9 mln zł z 596,5 mln zł rok wcześniej i okazał się 3,4 proc. powyżej oczekiwań analityków #SantanderBank

Oczekiwania jedenastu biur maklerskich, co do zysku netto Santander Bank Polska za drugi kwartał, wahały się od 240 mln zł do 379 mln zł.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w drugim kwartale 480,9 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem 6 proc. wyższych odpisów na poziomie 512 mln zł w przedziale oczekiwań 455,4 mln zł do od 605 mln zł.

Czytaj także: Nowy sposób uwierzytelniania płatności w Santander Bank Polska >>>

Wynik odsetkowy

Wynik odsetkowy banku w drugim kwartale wyniósł 1.458,4 mln zł i okazał się lekko, 2 proc., poniżej oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 1.488 mln zł (w przedziale oczekiwań 1.454,1 – 1.533 mln zł).

Wynik z opłat i prowizji

Wynik z opłat i prowizji wyniósł 491,8 mln zł i był 2,9 proc. poniżej szacunków rynku, który spodziewał się 507 mln zł (oczekiwania wahały się od 489 mln zł do 531 mln zł).

„Wyniki Santander Bank Polska wsparte niskimi kosztami”

Analitycy oceniają, że wyniki banku wsparte zostały przede wszystkim niższymi od oczekiwań kosztami, w tym kosztami wynagrodzeń.

ŁUKASZ JAŃCZAK, IPOPEMA SECURITIES:

„Bank zaskoczył w poziomie kosztów, pokazał duże oszczędności na wynagrodzeniach – odnotował bardzo duży spadek kosztów z tytułu wynagrodzeń. Spadek ten na pewno wsparł wyniki banku w II kwartale, bowiem podstawowe przychody były trochę słabsze od oczekiwań.

Czytaj także: W Santander Bank Polska założysz firmę przez internet >>>

Same wyniki są słabe, ale też takie miały być – różnica w stosunku do konsensusu nie jest duża. Moim zdaniem kluczowa będzie opina zarządu banku dotycząca przychodów w kolejnych kwartałach i ryzyka kredytowego”.

Santander Bank Polska nie jest zainteresowany przejęciami

Santander Bank Polska spodziewa się, że na krajowym rynku bankowym dojść może do przejęć, bank nie jest jednak nimi zainteresowany – poinformował prezes banku Michał Gajewski.

„Spodziewam się, że być może będą jakieś działania na poziomie konsolidacyjnym, ale my w nich nie weźmiemy udziału” – powiedział Gajewski.

„W tej chwili interesują mnie moi klienci” – dodał.

II półrocze ma szansę być lepsze dla akcji kredytowej banku

Santander Bank Polska ocenia, że II połowa bieżącego roku może być lepsza dla akcji kredytowej banku niż pierwsze półrocze, pod warunkiem utrzymania się odbicia w gospodarce i przy jednoczesnym zakończeniu wsparcia z tarczy finansowej PFR, poinformowali członkowie zarządu.

„U nas zauważamy mniejszy popyt na finansowanie. I to jest powodem tych poziomów [portfela kredytów], które mamy. Pozyskaliśmy wielu klientów, mamy nowe rozwiązania. To [wolumen kredytów] jest wynik zmniejszenia popytu, a nie zaostrzenia warunków dostępności finansowania” – powiedział prezes Michał Gajewski podczas telekonferencji.

„Widzimy odbicie. Drugi kwartał był niejednorodny, maj-czerwiec to była zupełnie ‚inna historia’ niż kwiecień. Jeśli to odbicie będzie kontynuowane, to możemy zobaczyć wzrost kredytów. Pieniądze, które płyną do firm – mówię o wsparciu PFR – też wpływają na zmniejszenie potrzeby kredytu. Zakładając, że ten czynnik będzie wygaszony, II połowa roku będzie lepsza i możemy zobaczyć dodatnie liczby” – dodał członek zarządu kierujący pionem zarządzania finansami Maciej Reluga.

Portfel kredytowy brutto banku zwiększył się o 2% r/r do 148,52 mld zł na koniec II kw. 2020 r., dając Santander BP 11,7% udziału w rynku. W ujęciu kwartalnym kredyty brutto spadły o 3%.

Kredyty hipoteczne ogółem wzrosły o 4% r/r i były stabilne kw/kw; kredyty hipoteczne w CHF odnotowały -9% r/r (w ujęciu złotowym stabilnie r/r); kredyty gotówkowe +13% r/r i -1% kw/kw; MŚP (włączając leasing i faktoring) +3% r/r i -3% kw/kw; kredyty korporacyjne (BCB) -5% r/r i -5% kw/kw; Kredyty Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej (CIB) -1% r/r i -11% kw/kw, podał bank w prezentacji.

W Santander Consumer Bank, należacym do grupy, kredyty brutto miały wartość 18 mld zł (stabilnie r/r). Portfel hipoteczny spadł o 4% r/r (portfel w CHF -9% r/r). Kredyty SCB (wył. hipoteczne) wzrosły o 0,3% r/r.

Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 209,48 mld zł na koniec 2019 r.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews