Santander Bank Polska rewiduje prognozę PKB w 2020 r.

Santander Bank Polska rewiduje prognozę PKB w 2020 r.
Fot. stock.adobe.com/Kurhan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ekonomiści banku Santander podwyższyli prognozę PKB Polski w 2020 roku do minus 3,0 proc. Wcześniej oczekiwali, że Polska gospodarka w 2020 r. skurczy się o 3,8 proc. proc. - wynika z prognozy banku.
Ekonomiści @SantanderBankPL podwyższyli prognozę PKB Polski w 2020 r. do minus 3,0 proc., wcześniej oczekiwali, że Polska gospodarka w 2020 r. skurczy się o 3,8 proc. proc. #SantanderBank

„Skorygowaliśmy nasze prognozy wzrostu gospodarczego lekko w górę, głównie za sprawą lepszego punktu startowego, ale bierzemy pod uwagę, że tempo poprawy sytuacji gospodarczej może w najbliższych miesiącach spowolnić” – napisali ekonomiści banku Santander.

Czytaj także: Polski Instytut Ekonomiczny zrewidował prognozę spadku PKB w 2020 roku, odbicie szybsze, niż sądzono >>>

„PKB Polski w 2020 r. spadnie o 3,0 proc.”

Ich obecna prognoza wskazuje, że Produkt Krajowy Brutto Polski w 2020 r. spadnie o 3,0 proc. wobec prognozowanego wcześniej spadku o 3,8 proc. Równocześnie, obniżono prognozę wzrostu PKB w 2021 r. do 4,8 proc. z 5,8 proc.

Obniżono także prognozę średniorocznej inflacji do 3,3 proc.

Obniżono także prognozę średniorocznej inflacji w 2020 roku do 3,3 proc. z 3,4 proc., a podwyższono prognozę średniorocznej inflacji w 2021 r do 1,5 proc. z 1,3 proc.

Czytaj także: Bank Pekao zrewidował prognozę spadku polskiego PKB w 2020 roku, będzie lepiej, niż początkowo sądzono?

„Jednocześnie, do prognozowania przyszłości nadal należy podchodzić ostrożnie, i naszym zdaniem nie jest uzasadniona ekstrapolacja imponującego tempa ożywienia gospodarczego z okresu tuż po zniesieniu restrykcji na kolejne miesiące. Po pierwsze, część początkowego odbicia wynikała z realizacji odłożonego popytu. Po drugie, wyczerpują się rządowe programy pomocowe. W końcu nowa fala zachorowań na Covid-19 oraz opóźniona reakcja rynków pracy na szok wkrótce zapewne przełożą się na pogorszenie nastrojów konsumentów i ich popyt” – napisali autorzy prognozy.

Źródło: PAP BIZNES