Samochód elektryczny bardziej opłacalny niż spalinowy za 5 lat?

Samochód elektryczny bardziej opłacalny niż spalinowy za 5 lat?
Fot. stock.adobe.com/kasto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rewolucja w zakresie cen ogniw litowo-jonowych jest kwestią najbliższych pięciu lat, w efekcie czego w 2022 r. samochód elektryczny będzie się bardziej opłacał niż spalinowy, uważa wiceminister środowiska Michał Kurtyka.

Rewolucja w zakresie cen ogniw litowo-jonowych jest kwestią najbliższych pięciu lat #SamochodyElektryczne @MinSrodowiska

„Najnowsze prognozy mówią, że w 2022 roku koszt zmagazynowania 1 kW energii w ogniwie litowo-jonowym wyniesie 121 USD. Zaledwie rok wcześniej ta sama prognoza mówiła o koszcie 150 USD w 2022 roku. Największą rewolucją w energetyce najbliższych pięciu lat będzie właśnie spadająca cena ogniw litowo-jonowych” – powiedział Kurtyka w trakcie XIX Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Rok 2022 będzie przełomowy?

Według niego, rok 2022 będzie przełomowy, który doprowadzi do tego, że samochód elektryczny będzie się bardziej opłacał niż spalinowy.

W 2018 r. w Polsce zarejestrowano 1,6 mln samochodów osobowych i dostawczych, w tym 60% używanych pojazdów z importu. Udział modeli elektrycznych w sprzedaży nowych samochodów wyniósł 0,2% i zamknął się liczbie 1 324 sztuk (1 068 w 2017 r.), jak podało w ub. tygodniu Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

 

Źródło: ISBnews