Rzecznik rządu: zapewne przedłużymy tarczę antyinflacyjną po 31 października

Rzecznik rządu: zapewne przedłużymy tarczę antyinflacyjną po 31 października
Fot. stock.adobe.com/BartekMagierowski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przedłużyliśmy tarczę antyinflacyjną do końca października i zapewne przedłużymy ja dalej, zapowiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik rządu Piotr Muller.

Rozwiązania dotyczące przedłużenia tarczy antyinflacyjnej w zakresie obniżenia akcyzy, VAT i podatku od sprzedaży detalicznej na paliwa, nawozy, nośniki energii elektrycznej do 31 października 2022 r. znalazły się w ustawie o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która została przekazana do podpisu prezydenta.

Czytaj także: Tarcza inflacyjna będzie przedłużona do 31 października >>>

Faktycznie ceny są wyższe i one w dużej mierze zależą od tych zawirowań międzynarodowych.

„Na to nie mamy takiego wpływu, jaki byśmy zapewne sobie życzyli. Natomiast to, co możemy robić na poziomie krajowym, to robimy tzn. obniżamy podatki. […] Wprowadziliśmy tarczę antyinflacyjną, czyli obniżyliśmy VAT na żywność z 5 do 0%, na paliwo z 23 do 8%, obniżyliśmy akcyzę” – wyliczył Muller.

„To wszystko powoduje, że ten szczyt inflacyjny jest mniejszy niż gdyby tych działań nie było. […] Te działania są kosztem dla budżetu państwa, ale jednocześnie ulgą dla obywateli, bo inflacja dzięki niemu nie jest wyższa” – dodał.

Tarcze antyinflacyjne w Polsce

Tarcza antyinflacyjna została wprowadzona na początku roku w ramach tarczy 1.0, a następnie przedłużana i poszerzana w ramach tarczy 2.0. Ze względu na fakt, że część rozwiązań obowiązywała do końca maja br., inne do końca lipca, przedłużono obowiązywanie wszystkich rozwiązań tarcz antyinflacyjnych do 31 lipca br. 

Rozwiązania te zakładają m.in. obniżenie akcyzy na energię elektryczną; zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych; obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23% na 5%; obniżkę VAT na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) najpierw z 23% do 8%, a następnie  do 5%; obniżenie akcyzy na niektóre paliwa silnikowe; obniżenie podatku VAT z 23% do 8% na paliwa, wprowadzenie zerowej stawki VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej; wprowadzenie zerowej stawki VAT na gaz ziemny; wprowadzenie zerowej stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5%.

Według szacunków Ministerstwa Finansów, tarcze antyinflacyjne obniżają wskaźnik inflacji o ok. 1,5 do 2 pkt proc.

Źródło: ISBnews