Rzecznik Finansowy: z oceną ugód proponowanych przez banki frankowicze powinni poczekać na stanowisko Sądu Najwyższego

Rzecznik Finansowy: z oceną ugód proponowanych przez banki frankowicze powinni poczekać na stanowisko Sądu Najwyższego
Fot. stock.adobe.com/studio v-zwoelf
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Frankowicze powinni poczekać na stanowisko Sądu Najwyższego, które ma być wyrażone 25 marca i dopiero potem oceniać konkretne propozycje ugodowe składane przez banki – uważa Rzecznik Finansowy.

„Pozwoli to na dokładniejsze oszacowanie skutków finansowych i podjęcie świadomej decyzji” – napisano w komunikacie.

Dodano, że nie wiadomo, czy system ugód będzie rozwiązaniem przyjętym przez całą branżę, czy tylko przez niektóre banki i trudno obecnie przewidzieć, jak potencjalnie wpłynie on na pozycję prawną klientów.

Czytaj także: Przewodniczący KNF: nadszedł czas, by banki przedstawiły swoje stanowisko ws. ugód z frankowiczami >>>

Niewątpliwie jednak warto analizować wszelkie pomysły polubownego rozwiązania tych sporów.

„Dlatego też cieszę się z wyrażonej w ostatnim czasie deklaracji NBP, co do zaangażowania banku centralnego w rozwiązanie tej ważnej społecznie kwestii” – powiedział, cytowany w komunikacie, Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki.

Zasada dwóch kondykcji

RF zwrócił uwagę, że 16 lutego Sąd Najwyższy w trzyosobowym składzie uznał, że w przypadku unieważnienia umowy o kredyt „walutowy” do rozliczenia banku i klienta ma zastosowanie tzw. zasada dwóch kondykcji.

„To zgodne z argumentacją konsekwentnie prezentowaną przez Rzecznika Finansowego. Takie podejście to dobry prognostyk przed podjęciem kolejnych uchwał SN w tej kwestii” – napisano w komunikacie.

Czytaj także: KNF o kredytach frankowych: coraz bliżej rozwiązania problemu >>>

Według wcześniejszych informacji Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego zakreśliła sześć zagadnień prawnych, które rozstrzygnąć ma cała Izba Cywilna SN.

Według SN odpowiedzi na te zagadnienia powinny w kompleksowy sposób rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w związku z problemem kredytów frankowych. 

Źródło: PAP BIZNES