Rząd znosi większość obostrzeń od 1 marca, maseczki zostają

Rząd znosi większość obostrzeń od 1 marca, maseczki zostają
Fot. stock.adobe.com/Halfpoint
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd znosi od 1 marca br. większość obostrzeń, nałożonych w związku z pandemią COVID-19, oprócz noszenia maseczek, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Do normalnego funkcjonowania wrócą urzędy, które w ostatnim miesiącu pracowały głownie zdalnie.

Dzisiaj znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne.

„Ograniczamy te wszystkie obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały. Nadal będzie obowiązywało tylko noszenia maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej w sklepach – […] tam, gdzie ten dystans między ludźmi jest bliski z oczywistych względów” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Zniesienie zalecenia pracy zdalnej

„Przywracamy również normalną prace w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach przedsiębiorstwach zalecana byłą praca zdalna. Dzisiaj znosimy to zalecenie” – dodał.

Podkreślił, że kolejne kraje europejskie znoszą restrykcje, znoszą ograniczenia i wracają do normalności, ale cały czas zalecają szczepienia.

Czytaj także: Kraje wysoko rozwinięte odchodzą od ograniczeń związanych z Covid-19 >>>

Zniesienie obostrzeń zostało przedyskutowane z Radą ds. COVID.

Niedzielski: zakładamy, że ponad 90% społeczeństwa posiada przeciwciała przeciw COVID-19

Ministerstwo Zdrowia zakłada, że poziom immunizacji czyli obecności przeciwciał przeciw dotychczasowym wariantom COVID-19 w polskim społeczeństwie wynosi ponad 90%, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Badanie, które było przeprowadzone pod koniec tamtego roku, pokazywało że ten wskaźnik immunizacji czyli obecności przeciwciał w danej grupie przekraczał 80%. A biorąc pod uwagę jeszcze dodatkową skalę przechorowania czy ekspozycji lub kontaktu z omikronem w styczniu czy na początku lutego, w tej chwili zakładamy, że poziom immunizacji społecznej jest powyżej 90%, co oznacza, że jesteśmy zabezpieczeni przed ewentualnymi nawrotami, oczywiście w ramach tych mutacji, z którymi mieliśmy do czynienia” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Zaznaczył, że nadal istnieje ryzyko pojawienia się nowego wariantu, dlatego Polska włącza się w dostarczanie szczepionek innym krajom.

Jak podał wczoraj resort zdrowia, do Polski dostarczono dotychczas 107 707 090 dawek szczepionki, podał resort na stronie dotyczącej szczepień.

Według danych z wczoraj, liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 22 116 954, zaszczepionych dawką przypominającą – 10 955 834, a trzecią dawką (osoby z obniżoną odpornością) – 217 595.

Źródło: ISBnews