Rząd zmieni zasadę 10H i odblokuje wreszcie rozwój lądowej energetyki wiatrowej w Polsce

Rząd zmieni zasadę 10H i odblokuje wreszcie rozwój lądowej energetyki wiatrowej w Polsce
Źródło: PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowelizacja ustawy odległościowej w czwartek na komitecie Stałym RM - poinformował w Sejmie dyrektor departamentu elektroenergetyki i gazu w resorcie klimatu i środowiska Paweł Pikus.

„Chciałbym poinformować, że projekt wspomnianej ustawy będzie rozpatrywany w dniu jutrzejszym na Komitecie Stałym Rady Ministrów” – powiedział Paweł Pikus.

Projekt ma uelastycznić zasadę 10H i zwiększyć kompetencje gminy w obszarze lokalizowania elektrowni wiatrowych, budynków mieszkalnych i budynków o funkcji mieszanej, w tym mieszkalnej, wokół takich elektrowni.

Zasada 10H to zakaz budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej od dziesięciokrotności ich całkowitej wysokości. W praktyce oznacza to zakaz lokalizowania wiatraków bliżej niż 1,5‒2 km od zabudowań gospodarczych i terenów chronionych.

Apele przedsiębiorców

W marcu tego roku organizacje samorządu gospodarczego i firmy związane z energetyką wiatrową zaapelowały o odblokowanie lądowej energetyki wiatrowej i zmianę zasady 10H.

„Przywrócenie rozwoju projektów lądowej energetyki wiatrowej jest kluczowe dla wzmocnienia polskiej gospodarki, obniżenia ceny energii elektrycznej, dywersyfikacji struktury wytwarzania energii oraz ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych” – mówił Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Transformacja gospodarki w kierunku zero-emisyjnym przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego to podstawowe cele w zakresie rozwoju systemu energetycznego w Polsce. Rozwój sektora energetyki wiatrowej na lądzie jako najtańszej technologii wytwarzania energii z OZE, powinien stanowić jeden z kluczowych elementów realizacji powyższych celów – uważają autorzy apelu.

Wiatr sposobem na tani prąd

W opinii ekspertów z branży energetyki wiatrowej zniesienie zasady 10H, albo jej złagodzenie może przywrócić napływ inwestycji bezpośrednich do tego sektora polskiej gospodarki.

Zapewniają, że budowa nowych mocy wiatrowych na lądzie w dłuższej perspektywie może się przyczynić do obniżenia cen energii i realizacji zobowiązań Polski, które wynikają z unijnej polityki klimatycznej.

Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych w styczniu 2021 roku moc zainstalowana lądowych farm wiatrowych w Polsce wynosiła nieco ponad 6,6 GW w około 1,3 tys. tego typu instalacji. Rocznie wytwarzają one ok. 14 TWh energii elektrycznej. W 2019 roku stanowiło to 8,2 proc. produkcji energii elektrycznej w Polsce ogółem.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews, Newseria Biznes, Konfederacja Lewiatan