Rząd zajmie się wkrótce Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego

Rząd zajmie się wkrótce Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego
Fot. stock.adobe.com/ngad
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Projekt strategii rozwoju rynku kapitałowego (SRRK) zostanie przedstawiony Radzie Ministrów najpóźniej w ciągu 2-3 tygodni, poinformował zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów Marcin Obroniecki.

„Mamy pozytywną opinię Centrum Analiz Strategicznych i czekamy obecnie na wpisanie na wykaz prac legislacyjnych rządu. Jeżeli nie nastąpi to w najbliższych dniach, to myślę, że najpóźniej w ciągu 2-3 tygodni” – powiedział Obroniecki podczas konferencji „Nowy impuls dla rozwoju: PPK a strategia rynku kapitałowego”.

Według wcześniejszych zapowiedzi, SRRK – przygotowywana przez BTA Consulting na zlecenie Ministerstwa Finansów – miała być ukończona do końca 2018 r. i będzie wdrażana sukcesywnie do końca 2024 r.

MF zapowiada powołanie członka rządu ds. strategii dla rynku kapitałowego

W strategii rozwoju rynku kapitałowego przewidziano m.in. powołanie specjalnej grupy roboczej, która będzie dokonywała przeglądu regulacji, a także powołanie członka rządu ds. implementacji strategii, wynika ze słów Marcina Obronieckiego.

„W strategii zaproponowane będzie utworzenie grupy roboczej, która będzie dokonywała przeglądu regulacji” – powiedział Obroniecki podczas konferencji „Nowy impuls dla rozwoju: PPK a strategia rynku kapitałowego”, zorganizowanej przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA), CFA Society Poland i GPW.

Zwrócił uwagę, że strategia zostanie przyjęta uchwałą rządową i zostanie zaproponowanych kilkadziesiąt działań i rządowi będzie zależało na jej wdrożeniu. Wcześniej zapowiedział publikację projektu strategii w ciągu 2-3 tygodni.

„Istotne będzie umocowanie członka rządu ds. implementacji strategii, ale potem będzie potężna rola rynku w jej wdrażaniu” – dodał Obroniecki.

Prezes IZFiA Marcin Dyl zwrócił uwagę, że w przypadku strategii istotne są konkretne przepisy i wdrożenia, aby to się stało, potrzebny jest harmonogram, który będzie weryfikowany np. co kwartał.

„Mieliśmy strategię Warsaw 2010 i część z tego zostało wdrożone, a gdyby była w całości wdrożona, to pewnie nie mielibyśmy potrzeby opracowywania kolejnej strategii” – dodał Dyl.

Potrzeba zmiany wielu przepisów

Zdaniem wiceprezesa Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Piotra Biernackiego, jeżeli SRRK wejdzie w życie w pierwotnej wersji, to będzie trzeba zmienić bardzo dużo różnych przepisów. Zwrócił także uwagę, że wiele regulacji dotyczących rynku kapitałowego zostało przygotowywane na poziomie unijnym. „Jeżeli my nie będziemy bardziej aktywni to przepisy dla naszego rynku będą przygotowywać duże kraje takie, jak Niemcy czy Francja” – dodał.

Według niego, wdrożenie strategii i początek zmian w przepisach trafi w rok wyborczy, co może spowodować, że wdrażanie ostatecznie zostanie przesunięte na rok 2020.

„Nie mogę powiedzieć o szczegółach zawartych w strategii, ale wiele uwagi poświęciliśmy m.in. implementacji. W mojej ocenie, nie ma większych zagrożeń, o ile będzie większe zainteresowanie rynku” – odpowiedział Obroniecki.

Podkreślił, że głównym celem strategii jest m.in. redukcja kosztów dla polskich firm i stworzenie odpowiednich zachęt do wchodzenia przez spółki na rynek kapitałowy.

 

Źródło: ISBnews