Rząd uruchamia program dla firm do wznowienia eksportu i odbudowy Ukrainy

Rząd uruchamia program dla firm do wznowienia eksportu i odbudowy Ukrainy
Fot. stock.adobe.com/Saklakova
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd uruchamia program dla przedsiębiorstw, które będą chciały wznowić eksport i wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Chętne firmy będą mogły skorzystać z preferencji w wejściu na rynek ukraiński - wsparcia np. prawnego, pomocy w tworzeniu oddziału, czy ułatwieniach dla eksportu.

„Uruchamiamy nasze działania i program, który ma skonsolidować przedsiębiorców, ma ich sklasyfikować, ustalić podmioty i branże zainteresowane ekspansją na Ukrainie – eksportową i przy odbudowie. Ze swojej strony będziemy chcieli, żeby poszczególne sektory miały rozwiązane problemy, które stanowią bariery w działalności na Ukrainie” – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Powstanie baza przedsiębiorców

W pierwszym kroku za pośrednictwem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu administracja rządowa przygotuje bazę przedsiębiorców zainteresowanych powrotem lub wejściem na rynek ukraiński. Do bazy można będzie się zgłaszać poprzez formularz ze strony internetowej PAIH.

Prezes PAIH Krzysztof Drynda powiedział, że branże wymagające największego wsparcia w odbudowie to: budowlana, medyczna i farmaceutyczna, transport i logistyka rolnicza, spożywcza i FMCG, motoryzacyjna, maszynowa oraz IT/ICT.

Nabór chętnych do programu będzie miał charakter ciągły

Buda poinformował, że nabór chętnych do programu będzie miał charakter ciągły, a od sierpnia rząd zacznie analizować bazę, prowadzić dialog z firmami, które się zgłosiły i identyfikować ich potrzeby i problemy w poszczególnych sektorach.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Buda poinformował, że zapisanie się do bazy będzie atrakcyjne dla firm, ponieważ będą one mogły skorzystać z preferencji w wejściu na rynek ukraiński – wsparcia np. prawnego, pomocy w tworzeniu oddziału, czy ułatwieniach dla eksportu.

Buda zaznaczył, że w związku z faktem, że odbudowa Ukrainy może rozpocząć się w niektórych miejscach jeszcze w trakcie formalnego stanu wojny, podstawowymi elementami wsparcia dla firm ze strony rządu będą gwarancje ubezpieczeniowe i asekuracyjne.

W kolejnym kroku polski rząd będzie chciał zawrzeć porozumienie z ukraińskim ministrem właściwym ds. gospodarczych, a także planuje działania informacyjne, upubliczniając listę polskich przedsiębiorców stronie ukraińskiej.

Polskie firmy będą mogły wejść na Ukrainę jako generalni wykonawcy, jak i podwykonawcy.

Źródło: PAP BIZNES