Szczepionka na COVID-19 darmowa, a szczepienia dobrowolne, mogą ruszyć już w styczniu, rząd przedstawił Narodowy Program Szczepień

Szczepionka na COVID-19 darmowa, a szczepienia dobrowolne, mogą ruszyć już w styczniu, rząd przedstawił Narodowy Program Szczepień
Minister Michał Dworczyk Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 w roku 2021 r. trafia do konsultacji społecznych. Mają one potrwać do soboty, po czym projekt zostanie dopracowany i w przyszły wtorek, 15 grudnia ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk.

Naszym celem jest przeprowadzenie w 2021 r. programu szczepień, dzięki czemu mamy uzyskać odporność populacji.

„[…] Projekt [Narodowego Programu Szczepień] przekazujemy do konsultacji – do południa pojawi się na stronie internetowej Kancelarii Premiera i Ministerstwa Zdrowia. Do soboty do południa będą zbierane uwagi na podstawie których ten dokument dopracowany, aby 15 grudnia Rada Ministrów mogła przyjąć dokument” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Czytaj także: Chińska szczepionka na COVID-19 ma do 97 proc. skuteczności >>>

Projekt Narodowego Programu Szczepień to ponad 30-stronicowy dokument, który ma szczegółowo opisać cały proces szczepień, zebrać maksimum informacji. Rząd planuje przeprowadzenie szeregu spotkań z rozmaitymi środowiskami, w tym m.in. z samorządowcami, politykami i ekspertami.

„Musimy całą operację przeprowadzić w najkrótszym możliwym czasie […] Od strony logistyki, operacji jest to największa operacja logistyczna w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat” – podkreślił Dworczyk.

Przeprowadzenie szczepień 180 tys. osób tygodniowo

Jej celem jest dostarczenie szczepionek, które będą bezpieczne i skuteczne w wystarczającej ilości. Szczepionki mają być darmowe, szczepienie dobrowolne, a cały proces szczepień – przyjazny dla pacjentów.

Obecnie trwa nabór podmiotów, które będą prowadziły punkty szczepień. Dotychczas zgłosiło się ich ok. 1 tys.; na chwilę obecną możliwe byłoby przeprowadzenie szczepień 180 tys. osób tygodniowo. Nabór ten potrwa do 11 grudnia.

Opracowanie Centralnego Rejestru Osób Zaszczepionych

Planowane jest opracowanie Centralnego Rejestru Osób Zaszczepionych. Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, osoby zaszczepione nie będą podlegały kwarantannie w wyniku kontaktu z osobami zakażonymi, nie będą podlegały kwarantannie w wyniku podróży do krajów wysokiego ryzyka, nie będą uwzględniane w limitach osób, w ramach domowych przyjęć czy spotkań (obecnie oprócz rodziny może przebywać 5 osób). Te osoby, które przejdą szczepienia – nie będą uwzględniane w ramach limitu.

Szczepienia mogą rozpocząć się już w styczniu

Jeżeli szczepionka będzie dostępna, szczepienia mogą rozpocząć się już w styczniu. Sam proces jednak będzie procesem wielomiesięcznym.

W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pracownicy sektora ochrony zdrowia, następnie pracownicy domów pomocy społecznej i pensjonariusze, osoby powyżej 60. roku życia, policja i służby mundurowe. W dalszej kolejności: pracownicy personelu niemedycznego (nauczyciele, pracownicy sektora krytycznego, transportu publicznego), osoby z chorobami współistniejącymi. Na ostatnim etapie – wszyscy pozostali.

Czytaj także: Szczepionki na COVID-19 trafią do Polski już w połowie stycznia?

Premier: mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 mln dawek szczepionek

Mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 mln dawek szczepionek od sześciu wiodących światowych producentów – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym wpisie na Facebooku poinformował, że Polska zakupiła już ponad 60 mln dawek szczepionek.

„Na chwilę obecną mamy już zarezerwowanych i zakupionych ponad 60 000 000 dawek szczepionek od 6 wiodących światowych producentów! Jesteśmy zabezpieczeni – a teraz jest czas na wielkie wyzwanie, czyli implementację Narodowego Programu Szczepień na COVID-19” – napisał premier.

Koszt zakupu szczepionek na COVID-19 wynosi 2,4 mld zł

Koszt zakupu szczepionek na COVID-19 wynosi 2,4 mld zł – podano w Narodowym Programie Szczepień.

Szczepionki będą finansowane z budżetu państwa – szacowany koszt zakupu wynosi ok. 2,4 mld zł..

Według stanu na 7 grudnia 2020 r. KE podpisała 6 umów zakupu z wyprzedzeniem: z firmą Astra Zeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Pfizer / BioNTech (11 listopada) oraz CureVac i Moderna. Polska zdecydowała się na przystąpienie do pięciu z tych umów. 

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES