Rząd planuje przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Rząd planuje przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego
Marlena Maląg Fot. Adam Guz/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd planuje przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla dzieci do lat 8 oraz dzieci niepełnosprawne w przypadku zamknięcia szkół i innych placówek edukacyjnych, wynika z wypowiedzi minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

„Oczywiście, analizujemy cały czas sytuację epidemiczną w kraju i decyzje, które zostaną podjęte, a na pewno na jutrzejszym Zespole Zarządzania Kryzysowego idziemy w kierunku przedłużania tego zasiłku opiekuńczego na dzieci do lat 8 i na dzieci z niepełnosprawnością nawet do 24. roku życia w zależności od stopnia niepełnosprawności, ale oczywiście w takiej sytuacji, jeżeli placówka jest zamknięta i nie może dziecko uczęszczać do szkoły” – powiedziała Maląg podczas konferencji prasowej.

Obecnie zasiłek opiekuńczy przysługuje do 31 stycznia

Obecnie zasiłek ten przysługuje do 31 stycznia w przypadku niemożności zapewnienia dzieciom lub niepełnosprawnym osobom opieki ze względu na nieprzewidziane zamknięcie placówki lub konieczność wprowadzenia jej ograniczonego funkcjonowania mimo jej otwarcia (zamknięcie klasy lub oddziału) z powodu pandemii.

Możliwość przedłużenia okresu pobierania zasiłku opiekuńczego na czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków umożliwia ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Źródło: ISBnews