Rząd otwiera nie tylko hotele, kina i teatry, ale i kasyna, a od 11 marca uzdrowiska

Rząd otwiera nie tylko hotele, kina i teatry, ale i kasyna, a od 11 marca uzdrowiska
Fot. stock.adobe.com/Studio Romantic
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prócz zapowiadanego otwarcia kin, teatrów, hoteli (przy zajęciu 50 % miejsc) i aktywności na świeżym powietrzu, rząd planuje również otwarcie kasyn, a także od 11 marca działalności uzdrowiskowej, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Z obowiązku odbywania 10-dniowej kwarantanny mają zostać zwolnieni członkowie kadry narodowej, ich trenerzy oraz sztab szkoleniowy.

Nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ma zostać wkrótce przyjęta przez rząd. Projekt dotyczy luzowania obostrzeń, dotyczących otwarcia hoteli (do 50% gości), kin, teatrów, filharmonii (przy 50% zajętych miejsc, a także aktywności na otwartej przestrzeni: boiskach, basenach, kortach tenisowych i stokach od piątku, 12 lutego.  

„W projekcie przewiduje się przedłużenie większości wprowadzonych wcześniej ograniczeń do dnia 28 lutego 2021 r.” – czytamy w uzasadnieniu.

Uruchomienie kasyn pod pewnymi warunkami

Przewiduje się uruchomienie kasyn pod warunkiem, że w kasynie będzie mogło znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.[…] Planuje się również od dnia 11 marca 2021 r. wznowienie działalności uzdrowiskowej, podano także.

Czytaj także: Rząd luzuje obostrzenia: od 12 lutego otwarcie hoteli, kin oraz teatrów w reżimie sanitarnym, siłownie i restauracje nadal zamknięte >>>

Projektowana regulacja  ma umożliwić realizowanie kursów, szkoleń i egzaminów, które są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa i prawidłowego prowadzenia szkolenia sportowego dzieci, młodzieży i dorosłych oraz które są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów wodnych. Ma też umożliwić organizację egzaminów dla kandydatów na członków organów nadzorczych oraz egzaminów na maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, aktuariuszy i pośredników kredytu hipotecznego.

„Przewiduje się dodatkowe zwolnienie z odbywania kwarantanny dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych, członków sztabu szkoleniowego, lekarzy, fizjoterapeutów, sędziów, powracających do Polski ze zgrupowań zagranicznych” – czytamy dalej.

Przepis ten ma umożliwić członkom kadry narodowej, w tym przygotowujących się do Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020 oraz XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020, a także członkom ich sztabów szkoleniowych i ekip towarzyszących powrót do Polski ze zgrupowań zagranicznych oraz zawodów zagranicznych bez konieczności odbycia kwarantanny.

Czytaj także: Hotele czekają na gości z miliardem złotych niespłaconych zobowiązań >>>

Dodany ma zostać także przepis, zgodnie z którym minister zdrowia będzie informował o terminie szczepienia poszczególnych grup osób.

Ponadto proponuje się uzupełnienie kolejności szczepień przeciwko COVID-19 o urzędowych lekarzy weterynarii oraz osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, zaangażowane w kontrolę występowania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i zwalczanie ognisk tej choroby.

Rząd przedłuży nauczanie w obecnej formie do końca lutego

Rząd przedłuży nauczanie w obecnej formie do końca lutego – powiedział minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek podczas czwartkowej konferencji prasowej. Oznacza to, że klasy 1-3 szkół podstawowych będą uczyły się stacjonarnie, a pozostali uczniowie w sposób zdalny.

„Wydajemy rozporządzenie przedłużające obecny stan do końca lutego. To znaczy klasy 1-3 w trybie stacjonarnym, pozostali w trybie zdalnym. Klasy 8. i klasy maturalne, chce to podkreślić, bardzo często korzystają już dzisiaj i będą korzystały nadal z konsultacji indywidualnych w niewielkich grupach, a także organizowane są dla nich sprawdziany próbne” – powiedział Czarnek.

Źródło: ISBnews