Rząd: od 28 XI handel bez lockdownu, gastronomia i fitness nadal zamknięte, zdalne nauczanie do 23-24 grudnia 2020 r.

Rząd: od 28 XI handel bez lockdownu, gastronomia i fitness nadal zamknięte,  zdalne nauczanie do 23-24 grudnia 2020 r.
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Twitter / Krystian Maj
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd od 28 listopada otworzy sklepy i usługi w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Do 27 grudnia zamknięte pozostaną m.in. branża gastromiczna i fitness.

„Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym” – powiedział premier na sobotniej konferencji prasowej.

Premier podkreślił, że jeśli placówki handlowe nie będą się stosować do restrykcji, będą zamykane.

Do 27 grudnia zamknięte pozostaną m.in. branża gastronomiczna (możliwe usługi na wynos i dostawy) oraz fitness.

„Warunek utrzymania nowego reżimu sanitarnego jest jeden: dyscyplina każdej placówki, każdego sklepu, galerii, czy sklepu meblowego. Gdy będzie inaczej, a będziemy kontrolowali przestrzeganie zasad sanitarnych, sklepy będą zamykane” – powiedział Morawiecki.

Do 27 grudnia zamknięte pozostaną m.in. branża gastronomiczna (możliwe usługi na wynos i dostawy) oraz fitness.

„Byliśmy nakłaniani też przez inne branże, przez gastronomię, przez branżę wydarzeń kulturalnych, kina, teatry, ale i siłownie, fitness, by otworzyć te placówki. (…) Jednak idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się je pozostawić zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Przed świętami poinformujemy te placówki, co dalej” – powiedział premier.

Niedziele handlowe

Z prezentacji KPRM wynika, że w grudniu będą dwie niedziele handlowe 13 i 20 grudnia.

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin wyjaśnił, że na razie takie obowiązują ustalenia, ale konsultowany będzie jeszcze ze stroną społeczną dodatkowy termin 6 grudnia.

„Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rzeczywiście stoi na stanowisku, że zarówno ze względów zdrowotnych, bezpieczeństwa, ale i ze względów gospodarczych warto rozważyć, by przynajmniej niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową” – powiedział Jarosław Gowin.

W grudniu będą dwie niedziele handlowe 13 i 20 grudnia.

„Prowadziłem na ten temat konsultacje ze związkami zawodowymi i mogę poinformować, że dwa z trzech najważniejszych związków, czyli OPZZ i Forum Związków Zawodowych popiera ten postulat. Czekają nas jeszcze konsultacje” – dodał.

Rząd może ograniczyć przemieszczanie się w okresie świąt

Rząd apeluje o redukcję kontaktów w okresie świąt Bożego Narodzenia, pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada wsparcie dla branż, które szczególnie ucierpią z tego powodu.

Pracujemy nad takimi rozwiązaniami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się.

„Redukcja kontaktów społecznych w okresie świąt Bożego Narodzenia jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii. Dlatego pracujemy nad takimi rozwiązaniami prawnymi, które ograniczą możliwości przemieszczania się. Już teraz apeluję, by nie zamawiać żadnych wyjazdów, żadnych atrakcji turystycznych, również w Polsce” – powiedział premier Morawiecki podczas sobotniej konferencji prasowej.

Szkoły i ferie

Premier poinformował także, że szkoły pozostaną zamknięte do 23-24 grudnia, natomiast ferie zimowe zostaną skumulowane w całym kraju w dniach 4-17 stycznia 2021 roku, żeby ograniczyć wyjazdy.

„Ferie, które zwykle były rozłożone na różne województwa w różnym czasie, żeby ruch w turystyce i gospodarce był jak największy, w 2021 roku muszą być skumulowane w jednym czasie, żeby ten ruch był jak najmniejszy, żeby mobilność była jak najmniejsza” – powiedział.

Wsparcie branżowe

Poinformował, że rząd już zaproponował szeroki pakiet wsparcia branż, wśród nich dla branż turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej, które są najbardziej poturbowane przez drugą falę koronawirusa.

„O te branże szczególnie zadbamy” – powiedział Morawiecki.

Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin
Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin. Fot. Twitter/Krystian Maj

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował, że rząd przygotowuje kolejne, bardzo daleko idące rozwiązania, aby uratować jak najwięcej miejsc pracy i jak najwięcej firm

„Negocjujemy je w tej chwili z Komisją Europejską, ponieważ wymagają notyfikacji” – powiedział Gowin.

Będzie także możliwość pokrywania do 70 proc. kosztów stałych w działalności tych firm, które będą dotknięte obostrzeniami.

Jak dodał, chodzi o takie rozwiązania, jak wieloletnie kredyty inwestycyjne gwarantowane przez BGK, przy czym rząd stara się o zgodę KE, by raty tych kredytów, przynajmniej w części, były pokrywane przez Polski Fundusz Rozwoju.

„Będzie także możliwość pokrywania do 70 proc. kosztów stałych w działalności tych firm, które będą dotknięte obostrzeniami i cały szereg innych, nowych rozwiązań, adresowanych zwłaszcza do tych branż, które wedle wszystkich prognoz najdotkliwiej zostaną dotknięte skutkami epidemii” – powiedział Gowin.

Wicepremier wyjaśnił, że chodzi o takie branże jak: turystyka, hotelarstwo, działalność związana z kulturą czy np. siłownie, kluby fitness.

Źródło: PAP BIZNES