Rząd luzuje obostrzenia, jest plan odmrażania gospodarki, kiedy zostaną otwarte galerie handlowe, hotele, restauracje i siłownie?

Rząd luzuje obostrzenia, jest plan odmrażania gospodarki, kiedy zostaną otwarte galerie handlowe, hotele, restauracje i siłownie?
Premier Mateusz Morawiecki Fot. Krystian Maj/KPRM
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od 4 maja działalność będą mogły wznowić m. in. galerie handlowe i sklepy budowlane, od 8 maja - hotele; restauracje będą mogły wznowić częściowo działalność od 15 maja, a kina i kluby - od 29 maja - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale także w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach. Od 4 maja do działalności powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane, sklepy meblowe. Do szkół w trybie stacjonarnym wrócą też po przerwie majowej dzieci z klas 1-3. Otwarte zostaną także galerie sztuki, muzea” – powiedział premier.

„8 maja działalność będą mogły wznowić hotele. 15 maja wznowią działalność restauracje i kawiarnie, na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. Ponadto, dzieci z klas 4-8 i uczniowie szkół średnich będą mogły wrócić do szkół w trybie hybrydowym” – dodał.

Premier powiedział, że od 15 maja można będzie również organizować imprezy okolicznościowe, takie jak wesela i komunie na zewnątrz, z limitem do 25 osób.

„29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym. Usługi gastronomiczne będzie można realizować również wewnątrz lokali gastronomicznych w reżimie sanitarnym” – powiedział.

Czytaj także: Prezes PFR: po poluzowaniu obostrzeń będziemy ostrożnie wycofywać się z pomocy dla firm >>>

Szczegółowy plan odmrażania gospodarki

OD 1 MAJA

– jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne;

– uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: limit – max. 50 osób;

– uprawianie sportu w krytych obiektach sportowych oraz na basenach: dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży max. 50 proc. obłożenia obiektu.

OD 4 MAJA

– jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju – nauka hybrydowa w klasach 1-3 szkół podstawowych;

– otwarte galerie sztuki i muzea: limit 1 osoba na 15 m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym;

– otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe: limit 1 osoba na 15 m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym;

– kult religijny – nabożeństwa z limitem osób: limit 1 osoba na 15 m2 w świątyniach, rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu;

– edukacja – szkoły podstawowe: nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej, ścisły reżim sanitarny – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.

OD 8 MAJA

– hotele – otwarte dla gości: max 50 proc. obłożenia obiektu, zamknięte restauracje oraz strefa welness&spa.

OD 15 MAJA

– noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku: jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu;

– bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

– gastronomia zewnętrzna (na świeżym powietrzu);

– gastronomia – otwarte ogródki restauracyjne: działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik;

– kultura – otwarte kina i teatry na świeżym powietrzu: max 50 proc. obłożenia działalność w ścisłym reżimie sanitarnym;

– imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 25 osób w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej);

– edukacja – szkoły podstawowe i średnie: nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych, nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich, ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy

– sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu: max 25 proc. publiczności.

OD 29 MAJA

– gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje: max obłożenie 50 proc. lokalu, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik;

– imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 50 osób w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej);

– kultura – otwarte kina i teatry, max obłożenie 50 proc. placówki działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

– sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach: obiekty dostępne dla wszystkich max obłożenie do 50 proc. (z widownią);

– sport – uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria: limit 1 osoby na 15m2 działalność w ścisłym reżimie sanitarnym

– edukacja – szkoły podstawowe i średnie: nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.

Od 15 maja nie będzie trzeba nosić maseczek na zewnątrz, przy zachowaniu dystansu

Od 15 maja nie będzie trzeba nosić maseczek na zewnątrz, przy zachowaniu dystansu 1,5 metra między osobami – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. W pomieszczeniach zamkniętych nakaz noszenia masek nadal będzie obowiązywać.

„Kolejna data to 15 maja. Od tego terminu będziemy proponowali rozwiązanie, by na zewnątrz maseczki nie musiały być noszone, o ile jest zapewniony dystans 1,5 metra (..) w każdej sytuacji, która oznacza niemożliwość zachowania tego dystansu, maseczki nadal powinny być noszone” – powiedział.

W komunikacie rządu doprecyzowano, że zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu będzie możliwe, jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15.

Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Rada medyczna i rząd pracuje na mechanizmami zachęcania do szczepień

Rada medyczna i rządowy zespół walki z Covid-19 opracowują mechanizmy, które mają zachęcić do jak najszerszej akcji szczepień – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przypomniał także, że podobne pomysły są też dyskutowane na szczeblu europejskim.

„Rada medyczna oraz rządowy zespół walki z Covid-19 opracowują aktualnie dodatkowe mechanizmy, które mają skłonić do jak najszerszej akcji szczepień. Dodatkowo, w ramach Unii Europejskiej dyskutowane są różne pomysły, które mogą być dla naszych obywateli uciążliwe i od których może nie będziemy mogli odejść ze względu na to, że będą narzucone przez inne państwa (..) na przykład możliwość wejścia na pokład samolotu, pociągu lub wjazdu do jakiegoś państwa, skorzystania z obiektu hotelowego tylko z ważnym szczepieniem lub dokumentem poświadczającym zminimalizowanie ryzyka zakażenia” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że osoby, które pozostają sceptyczne w stosunku do szczepień muszą zrozumieć, że szczepienia są jedyną metodą, która w sposób skuteczny i powszechny eliminuje Covid-19.

Konfederacja Lewiatan: ostrożne odmrażanie gospodarki

– Cieszymy się, że rząd przedstawił konkretny plan odmrażania gospodarki. Dzięki temu firmy nie będą zaskakiwane decyzjami w ostatniej chwili, jak to się działo do tej pory.  O taki szczegółowy harmonogram  apelowaliśmy od dawna. Szkoda, że rząd nie zdecydował się na wznowienie już od 4 maja działalności restauracji, hoteli, czy klubów fitness i innych usług, czego oczekiwały największe organizacje biznesowe – mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy są gotowi wznawiać działalność z zachowaniem reżimów sanitarnych i ograniczeń liczby klientów.

Konfederacja Lewiatan apelowała o odmrożenie od 4 maja całości handlu detalicznego, gastronomii (w wersji minimalnej, w pierwszym etapie, możliwość przyjmowania gości w zewnętrznych ogródkach obiektów gastronomicznych),  hoteli (w pierwszym etapie na poziomie co najmniej 50% obłożenia w danym obiekcie) oraz  klubów fitness i innych usług.

– Jednocześnie zwracamy uwagę na konieczność maksymalnego przyspieszania i rozszerzenia programu sczepień (także w zakładach pracy) jako jedynego środka chroniącego przed zdrowotnymi i gospodarczymi skutkami pandemii – dodaje Grzegorz Baczewski.

Źródło: PAP BIZNES, Konfederacja Lewiatan