Rząd chce utworzyć w BGK fundusz, który umożliwi 6,9 mld zł finansowania dla firm do końca 2022 roku

Rząd chce utworzyć w BGK fundusz, który umożliwi 6,9 mld zł finansowania dla firm do końca 2022 roku
Fot. BGK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd chce utworzyć Fundusz Gwarancji Kryzysowych (FGK), który umożliwi uruchomienie finansowania dla MŚP i dla dużych przedsiębiorców w kwocie ok. 6,9 mld zł do końca 2022 r., wynika z projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.

Projekt znajduje się na etapie prac sejmowych. Zakłada utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Gwarancji Kryzysowych, w ramach którego udzielane będą gwarancje i poręczenia spłaty kredytów lub innych zobowiązań, zaciągniętych przez przedsiębiorców.

Gwarancje w ramach FGK w szacowanej na okres do dnia 31.12.2022 r. wartości ok. 5,5 mld zł umożliwią uruchomienie finansowania dla MŚP i dla dużych przedsiębiorców w kwocie ok. 6,9 mld zł.

– czytamy w ocenie skutków regulacji.

Szacowana ilość wspartych przedsiębiorstw to 750- 1 tys., podano także.

Podstawowe parametry gwarancji

Podstawowe parametry gwarancji:

– okres gwarancji: maksymalny 6 lat,

minimalny – 3 miesiące,

– maksymalna kwota gwarancji – 200 mln zł

 – opłata prowizyjna uzależniona będzie od okresu obowiązywania gwarantowanego kredytu: dla MŚP: 0,25-1%, dla dużych przedsiębiorstw 0,5-2% – możliwość udzielania gwarancji zgodnie z Komunikatem Komisji aktualnie do 31 grudnia 2022 r.

 Gwarancja BGK będzie obejmowała 80% kwoty kredytu/innego zobowiązania lub w szczególnie uzasadnionych przypadkach, będzie mogła zostać udzielona w wysokości do 90% pozostającej do spłaty kwoty kredytu/innego zobowiązania objętych gwarancją.

Źródło: ISBnews