Rząd chce umożliwić ubezpieczycielom scedowanie części ryzyka na Skarb Państwa

Rząd chce umożliwić ubezpieczycielom scedowanie części ryzyka na Skarb Państwa
Fot. stock.adobe.com/rangizzz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd przyjął w trybie obiegowym projekt ustawy zakładający przejęcie przez Skarb Państwa części ryzyka związanego z ubezpieczeniem należności w zamian za część składki - podano na stronie KPRM.
Rząd chce umożliwić scedowanie przez zakłady ubezpieczeń części ryzyka na Skarb Państwa w zamian za przekazanie odpowiedniej części składki ubezpieczeniowej #ubezpieczenia

Proponowane rozwiązanie polega na umożliwieniu zakładom ubezpieczeń uprawnionym do ubezpieczenia ryzyka kredytu do scedowania (zreasekurowania) części ryzyka na Skarb Państwa w zamian za przekazanie odpowiedniej części składki ubezpieczeniowej. W ten sposób komercyjni ubezpieczyciele należności będą mogli ograniczyć swoje ryzyko związane z możliwością wzrostu liczby i wartości wypłacanych odszkodowań w okresie pogorszenia się koniunktury gospodarczej.

Czytaj także: Po pandemii koronawirusa w sektorze ubezpieczeń przyspieszą cyfryzacja i fuzje?

Wydatki, w postaci środków na pokrycie odszkodowań z tytułu przejętego przez Skarb Państwa ryzyka ubezpieczeniowego, pokrywane będą w pierwszej kolejności z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, a w wypadku braku środków lub likwidacji funduszu – z budżetu państwa.

Wydatki na pokrycie odszkodowań w tym roku mają wynieść 555,8 mln zł

W projekcie podano, że wydatki na pokrycie odszkodowań w tym roku mają wynieść 555,8 mln zł, a w przyszłym 1,657 mld zł. W sumie wydatki mają wynieść 2,764 mld zł do 2023 roku.

Źródło: ISBnews