Ryzyko stopy procentowej: Spadające procenty

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2014.05.foto.024.150xNiskie stopy procentowe i wysokie koszty przy spadającej marży ograniczają bezpieczną przestrzeń w sektorze banków spółdzielczych. Z presją stóp nie najlepiej radzą sobie też duże banki, m.in. Pekao i PKO BP, które w 2013 r. utraciły 8-16 proc. dochodów tylko na wyniku odsetkowym.

Najniższe w historii stopy procentowe pozwalają klientom oszczędzać miliony na obsłudze kredytów, ale powodują również silną presję na marżę odsetkową banków. W 2013 r. średnia marża w sektorze zawęziła się z 2,7 do 2,5 proc., w przypadku banków spółdzielczych – z 4,3 do 3,5 proc., wynik odsetkowy spadł o ok. 4 proc., w zrzeszeniach o ponad 9 proc. Na temat skutków decyzji monetarnych Rady Polityki Pieniężnej w długim dystansie rozmawiano podczas VII Banking Forum.

Kapitał jest… kapitalny

Andrzej Sławiński, dyrektor generalny Instytutu Ekonomicznego NBP zwraca uwagę, że w czasie spadających marż odsetkowych sektor bankowy uzyskał imponujący zwrot z aktywów na poziomie 12 proc. – Trudno mówić, że banki toną, skoro przedsiębiorstwa mogą co najwyżej marzyć o takiej rentowności. Po drugie, analiza struktury wyników pokazuje, że sektor bankowy jest beneficjentem niskich stóp, a to wskutek mniejszych odpisów, bo łatwiej wówczas spłacać kredyty, a także wobec pobudzenia koniunktury, która sama w sobie wzmacnia też standing instytucji finansowych. W efekcie wynik banków mimo spowolnienia gospodarki w 2013 r. był całkiem niezły.

Jerzy Osiatyński, członek Rady Polityki Pieniężnej poddaje w wątpliwość tezę, że mamy niskie stopy procentowe. – Kredyty konsumpcyjne są oprocentowane atrakcyjnie, jednak banki nie odnotowały ich istotnego wzrostu. Jak wyjaśnić stały napływ lokat i wysoki obrót na papierach wartościowych, co jest zwykle funkcją wysokości stóp procentowych? Jak oceniać ten poziom, w stosunku do czego? Danych historycznych, sprzed roku, dwóch, czy też porównując do innych krajów europejskich?

Dr Stanisław Kluza, b. przewodniczący KNF uważa, że problemem banków nie był sam spadek dochodów odsetkowych, lecz to, że działały w środowisku „spadających procentów”. – Można mówić o błędach w zarządzaniu i reagowaniu z opóźnieniem na sygnały z rynku depozytów. Banki w większym stopniu muszą korzystać z analiz dotyczących zachowań klientów wobec ryzyka stopy procentowej, aby zrozumieć, co tak naprawdę buduje relacje z klientem. Dzisiaj powinny rozważać już scenariusze w sytuacji odwrócenia trendu.

Strach przed pożyczaniem

J. Osiatyński stawia otwarte pytanie: czy rzeczywiście wystąpił duży odpływ depozytów z sektora ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI