Rynki o poranku – Grecja znowu straszy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

adamkiewicz.mateusz.hft.brokers.01.250xTemat bankructwa Grecji jest wiecznie żywy i tylko czasem na pewien okres znika z pamięci inwestorów. Weekendowe komentarze greckiego ministra finansów przypomniały jednak jak dramatyczna jest sytuacja tego kraju, przy okazji psując inwestorom początek tygodnia.

Nikos Voutsis poinformował na antenie greckiej telewizji, że Grecja powinna spłacić Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu około 1,6 miliarda euro zaciągniętej pomocy między 5 i 19 czerwca, ale tak się nie stanie. Grecja po prostu nie ma na to środków, więc jedyną szansą na spłatę zobowiązania jest osiągnięcie porozumienia z międzynarodowymi pożyczkodawcami, które uwolni pomocowe transze. Na razie rozmowy są jednak trudne i przeciągają się o kolejne miesiące. Obie strony nie chcą iść na ustępstwa. Ateny nie chcą kolejnych drastycznych reform, które dobijają grecką gospodarkę, z kolei strona europejska wymaga dalszych cięć. Kolejne tygodnie będą zatem ciekawe, a potencjalne bankructwo Grecji będzie wpływało na rynek. Efekty weekendowej wypowiedzi są widoczne od początku poniedziałkowej sesji. Już na otwarciu hiszpański IBEX i włoski FTSE MIB tracą ponad 1%, zaś indeksy niemieckie i francuskie znajdują się około 0,5% pod kreską. Traci również europejska waluta, a kurs EURUSD wraca poniżej poziomu 1,10.

Po przerwie weekendowej spore straty zanotowała także polska waluta, częściowo pod wpływem nadchodzących zmian politycznych w naszym kraju. Reakcja była jednak tylko krótkotrwała, a obecnie złoty znajduje się już bliżej poziomów piątkowego zamknięcia. W dłuższej perspektywie wybór nowego Prezydenta RP nie powinien mieć żadnego wpływu na notowania polskiej waluty. Na otwarciu wyraźnie traci także WIG20, idąc w ślad za indeksami europejskimi. Obecnie indeks największych spółek z GPW traci 0,7%. Warto wspomnieć o tym, że dziś z handlu wyłączone są dwa główne światowe centra finansowe. W Wielkiej Brytanii obchodzone jest dziś Święto Bankowe, natomiast w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Pamięci. To oznacza, że płynność podczas dzisiejszej sesji będzie zdecydowanie ograniczona.

Mateusz Adamkiewicz
Analityk Rynków Finansowych
HFT Brokers
Dom Maklerski S.A.