Rynki czekają na decyzję EBC ws. podwyżek stóp procentowych; jak zmieni się prognoza inflacji?

Rynki czekają na decyzję EBC ws. podwyżek stóp procentowych; jak zmieni się prognoza inflacji?
Fot. stock.adobe.com/Tobias Arhelger
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Centralny (EBC) najprawdopodobniej potwierdzi na czwartkowym zebraniu jastrzębi zwrot i zasygnalizuje, że w drugiej połowie 2022 r. strefę euro najprawdopodobniej czekają agresywne podwyżki stóp procentowych.

Reakcja kursu EUR/USD i USD/PLN powinna zależeć od tego, jak silny będzie to sygnał, oceniają analitycy Ebury: Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk, Itsaso Apezteguia.

„Od jakiegoś czasu zwracamy uwagę, że EBC znacznie odstaje od innych banków centralnych pod względem podnoszenia stóp procentowych w trwającym globalnie cyklu zacieśniania i że obecna polityka banku nie jest dostosowana do realiów gospodarczych. Ostatnim dowodem na to jest raport o inflacji w strefie euro w maju, który pokazał rekordową dynamikę cen na poziomie 8,1%. Presja inflacyjna nabudowuje się, a ostatnie dane dotyczące aktywności gospodarczej utrzymują dość wysoko – sprawia to, że uczestnicy rynku raczej nie mają wątpliwości, że latem nadejdą podwyżki stóp” – napisali eksperci Ebury.

Podwyżka w lipcu byłaby zgodna z planem

„Bank zobowiązał się do zakończenia skupu aktywów przed podwyżkami stóp procentowych, zatem na zebraniu w tym tygodniu nie jest spodziewane ich podniesienie – my również uważamy to za wysoce nieprawdopodobne” – ocenili analitycy.

„Prezeska EBC Christine Lagarde potwierdziła jednak w maju, że na wzrosty stóp nadchodzi pora – EBC „prawdopodobnie będzie mógł wyjść ze środowiska ujemnych stóp przed końcem III kwartału”. Kilku innych decydentów wypowiadało się podobnie jastrzębio. Naszym zdaniem oznacza to, że EBC ogłosi formalne zakończenie programu skupu aktywów (APP) 1.07 i tym samym utoruje drogę do pierwszej od ponad dekady podwyżki stóp podczas zebrania Rady Prezesów 21.07.

Czytaj także: EBC zapowiada stopniowe podwyżki stóp procentowych >>>

Obecnie rynki wyceniają w pełni podwyżkę stopy depozytowej o 25 pb. w przyszłym miesiącu, widzą też pewną – dość ograniczoną – szansę na większą podwyżkę. Podwyżki o co najmniej ćwierć punktu procentowego na zebraniach w lipcu i wrześniu stanowią minimum do wyjścia z ujemnych stóp procentowych przed końcem III kwartału” – napisali ekonomiści.

Szansa na pozytywny sygnał dla euro

„Podejrzewamy, że większość członków Rady Prezesów będzie wspierać mały wzrost stóp na początek, a jednocześnie uważamy, że decydenci będą otwarci na dyskusję o podwyżkach o 50 pb. na późniejszych posiedzeniach. Wskazanie w czwartek 9.06 przez EBC, że w drugiej połowie roku możliwe są większe ruchy, byłoby wyraźnym pozytywnym sygnałem dla euro, wspierającym wzrost pary EUR/USD i spadek USD/PLN” – ocenili analitycy.

„Jeśli Lagarde nie wykluczy ruchu o 50 pb. w lipcu, prawdopodobnie w czwartek euro otrzyma wsparcie, gdy cała krzywa wzrośnie, obrazując rosnące oczekiwania rynku wobec podwyżek. Bardziej ostrożne podejście do stóp procentowych, które mogłoby ponownie wzbudzić obawy dotyczące perspektyw wzrostu i ryzyka recesji, byłoby odebrane jako negatywne dla waluty.

Ostatecznie uważamy, że istnieje przestrzeń, by EBC przekroczył oczekiwania rynkowe w tym roku, co jest naszym zdaniem korzystne dla euro. Niemniej warto wspomnieć, że luka między oczekiwaniami rynku i naszymi zmniejszyła się w ostatnich tygodniach i kontrakty swap wyceniają ok. 130 pb. podwyżek do końca roku wobec 50 pb. na początku kwietnia” – napisali eksperci.

Prognozy inflacji

„Poza komentarzami dotyczącymi stóp procentowych rynek będzie uważnie przyglądać się również zrewidowanym projekcjom makroekonomicznym, które mogą w czwartek wpłynąć na euro. Wskaźniki inflacji w strefie euro w ostatnich miesiącach zaskakiwały w górę, więc prawdopodobna jest kolejna rewizja w górę prognozy inflacji w tym roku. Wzrost miary bazowej do 3,8% w maju wskazuje, że presja cenowa się rozszerza, a wyższe ceny surowców i słabsze euro od czasu ostatniej prognozy w marcu również wspierają inflację. Spodziewamy się, że średnia projekcji inflacji HICP zostanie zrewidowana z 5,1% do ponad 6% w 2022 r. i być może lekko w górę na lata 2023-2024.

Nasiliły się również ryzyka dla wzrostu gospodarczego, do których należą w szczególności gwałtowny wzrost cen w strefie euro i zakłócenia dostaw energii z Rosji. Podkreślamy jednak, że wskaźniki ekonomiczne utrzymywały się na stosunkowo dobrym poziomie, co sugeruje, że obawy dotyczące recesji w strefie euro w dalszej części roku są przesadzone. Spodziewamy się, że zostanie to odzwierciedlone w nieco mniejszej, niż zakłada obecnie większość ekonomistów, korekcie w dół prognoz wzrostu na 2022 i 2023 r. Niemniej niezbyt imponujące osiągnięcia EBC w zakresie prognoz oznaczają, że reakcja rynków na nie prawdopodobnie będzie ograniczona” – podsumowali eksperci.

Źródło: ISBnews