Rynek mocy: rachunki za energię elektryczną pójdą w górę?

Rynek mocy: rachunki za energię elektryczną pójdą w górę?
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ustawa o tzw. rynku mocy, która z założenia jest mechanizmem wsparcia dla elektrowni i firm energetycznych, weszła w życie. Po co firmom energetycznym takie wsparcie publiczne?

Szacuje się, że opłata mocowa wyniesie kilka złotych miesięcznie przeciętnie na gospodarstwo domowe. #energia #prąd #rynekmocy

– Rynek mocy to ustawa, która wprowadza wsparcie dla elektrowni, w tym węglowych, które w wielu przypadkach bez dodatkowego finansowania trzeba byłby wyłączyć z sieci. Ze względu na fakt, że w Polsce obecnie energii mamy dosłownie na granicy potrzeb i możliwości wytwórczych, to ten mechanizm w pewien sposób zabezpieczy nas przed ograniczeniami w dostawach prądu – wyjaśnia Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.

– Ale oczywiście nic za darmo, ceną za to bezpieczeństwo będzie wyższy rachunek za energię elektryczną. Szacuje się, że opłata mocowa wyniesie kilka złotych miesięcznie przeciętnie na gospodarstwo domowe – dodaje Jakóbik.

Polska energetyka potrzebuje inwestycji, abyśmy posiadali więcej mocy wytwórczych niż potrzebujemy – tylko wtedy w razie problemów i ew. usterki zapasowe źródło zapewni utrzymanie stabilnego zasilania. Efektem będzie droższy prąd, jako koszt pewności dostaw.

Źródło: MarketNews24