W Toruniu mieszkania już od 4 tys. zł za metr

W Toruniu mieszkania już od 4 tys. zł za metr
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Toruń jest miastem na prawach powiatu leżącym w województwie kujawsko-pomorskim. Prawobrzeżna część miasta leży na Pomorzu, lewobrzeżna na Kujawach. Przez Toruń przepływają dwie rzeki: Wisła i Drwęca. Toruń zajmuje powierzchnię 115,72 km2. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2017 roku w Toruniu mieszkało 202 562 osób (szesnaste miasto w kraju pod względem ludności). Toruń jest jednym z najstarszych miast W Polsce, prawa miejskie otrzymał w 1233 roku. Miasto jest dużym ośrodkiem gospodarczym, turystycznym, kulturalnym, naukowym oraz akademickim. Toruń zalicza się do grona najbardziej zielonych miast w Polsce (ok. 30% miasta to tereny zielone).

Według danych #GUS na koniec 2017 roku w Toruniu mieszkało 202 562 osób

Rynek lokali mieszkalnych

W Toruniu rynek mieszkaniowy nieustannie się rozwija, inwestycji przybywa. W 2017 padł rekord liczby wydanych pozwoleń na budowę – wydano ich 1 835, czyli o ok. 135% więcej w stosunku do roku poprzedniego, natomiast liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła o ok. 31%.  W roku 2018 możemy spodziewać się kolejnego wzrostu liczby mieszkań oddanych do użytkowania w Toruniu.

Toruński rynek lokali mieszkalnych podlega ciągłym zmianom, bez przerwy pojawiają się nowe inwestycje. Ceny metra kwadratowego lokalu mieszkalnego zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym w badanym okresie zachowywały się podobnie. W latach 2010 – 2011 ceny 1 m. kw. mieszkania rosły. Od 2012 roku do końca 2014 roku ceny w przypadku rynku pierwotnego nieznacznie spadały, większą różnicę cen pomiędzy początkiem a końcem podanego okresu możemy zaobserwować na rynku wtórnym. Od 2015 roku widoczny był trend wzrostowy ceny średniej na obu rynkach. W pierwszej połowie 2018 roku średnia cena metra kwadratowego lokalu mieszkalnego wynosi 5 336 zł na rynku pierwotnym oraz 4 617 zł na rynku wtórnym.

W okresie 2010 – 2018 większość kupowanych mieszkań w Toruniu pochodziła z rynku wtórnego. W pierwszej połowie bieżącego roku  liczba sprzedanych mieszkań na rynku wtórnym jest prawie czterokrotnie większa od liczby mieszkań sprzedanych na rynku pierwotnym (rynek wtórny – 79%, rynek pierwotny – 21%).

źródło: Centrum AMRON

Rozkład przestrzenny średnich cen metra kwadratowego lokalu mieszkalnego w pierwszej połowie 2018 roku na rynku pierwotnym i wtórnym został przedstawiony na mapie nr 1, polem odniesienia w przestrzeni są jednostki pomocnicze miasta – osiedla. W większości obszarów występują ceny średnie w przedziale 4 500 – 5 000 zł/m2. Najwyższe ceny średnie zostały odnotowane we Wrzosach. W obszarze Wrzosy położone jest Osiedle JAR, które jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w Toruniu. Na terenach Osiedla JAR powstaje zupełnie nowe osiedle składające się m.in. z zabudowy mieszkaniowej oraz stref rekreacyjnych. Dobrze dopasowana oferta zarówno ze względu na sposób zagospodarowania terenu, jak i skomunikowanie osiedla z centrum Torunia zapewnia wysoką sprzedaż deweloperom. Najtańsze mieszkania, których średnia cena metra kwadratowego wynosi mniej niż 4 000 zł położone są na osiedlu Skarpa. W osiedlach oznaczonych kolorem białym transakcje nie zostały odnotowane.

źródło: Centrum AMRON

Struktura mieszkań kupowanych w analizowanym okresie w Toruniu nie zmienia się znacząco. Największą popularnością cieszą się mieszkania o powierzchni od 35 do 50 m2. Na drugim miejscu znalazły się mieszkania o powierzchni 50 – 70 m2. W 2018 roku najmniejszym powodzeniem cieszą się mieszkania najmniejsze (poniżej 35 m2) oraz największe (powyżej 90 m2) –  sprzedaż takich mieszkań wyniosła w sumie 4%.

źródło: Centrum AMRON

Klaudia Jastrzębska
Centrum AMRON