Rynek Finansowy: Realia i mity gospodarki bezgotówkowej

Rynek Finansowy: Realia i mity gospodarki bezgotówkowej
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Andrzej Kawiński w artykule „Mity obrotu bezgotówkowego” zamieszczonym w numerze 1/2017 „Miesięcznika Finansowego BANK” twierdzi, że „Nie można porównywać transakcji w bankowości elektronicznej (gdzie nie mamy możliwości wyboru formy płatności) z zakupami towarów w sklepie”. Jako autor artykułu „Gospodarka bezgotówkowa” (MF BANK 11/2016), z tezami którego polemizuje Kawiński, twierdziłem i nadal twierdzę, że nie tylko można, ale i trzeba tak robić.

Pieniądze (utargi) ze sklepów po przejściu przez śluzy bankowe są rejestrowane na odpowiednich elektronicznych kontach i stają się automatycznie częścią realnej podaży pieniądza oferowanej przez banki w gospodarce rynkowej (pieniężnej). Niczym nie różnią się one od sum zarejestrowanych w pamięciach komputerów, które być może nigdy nie przybierały postaci banknotów i monet, a teraz mogą być równie dobrze wypłacone z bankomatu, jak też po kilku kliknięciach wprowadzone np. na rynek wymiany walut Forex, gdzie nikt nie używa banknotów i monet.

Zatem dziś, w erze powszechnej komputeryzacji i internetu, podział na „bankowość ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK