Rynek Finansowy: Nowa odsłona CIT

Rynek Finansowy: Nowa odsłona CIT
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wprowadzenie split payment, nie zakończyło procesu uszczelniania podatków. Wdrażane są nowe zmiany i regulacje ograniczające możliwości optymalizacji podatkowej. Resort finansów po uregulowaniu VAT zmienił istotnie zapisy dwóch innych ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych. Obowiązują one od 1 stycznia br. Co zatem czeka podatników?

Adam Zajączkowski

Rząd zdaje sobie sprawę z wagi uszczelniania obszaru dochodów budżetowych i konsekwentnie stara się ograniczać sfery możliwych optymalizacji podatkowych. Nic dziwnego. Szerokie plany inwestycji w sfery obronności, czy wydatki socjalne są kosztowne i nie powiodą się bez istotnych wpływów do budżetu. Dlatego przyszedł czas na uszczelnienie podatków pochodzących z kolejnych źródeł dochodu państwa – PIT i CIT.

Uszczelnianie czy wzrost opodatkowania?

Ważną rolę odgrywa zwłaszcza podatek od osób prawnych (CIT), a głównym celem wdrożenia zmian było zwiększenie jego ściągalności. Podstawą dla zmian jest Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. rok 2017 poz. 2175). Wprowadzając zmiany, fiskus zakładał, że od 1 stycznia br. głównym kierunkiem działania CIT będzie powiązanie wysokości podatku płaconego przez duże przedsiębiorstwa, w szczególności podmioty międzynarodowe, z miejscem uzyskiwania dochodu.

Reforma ogranicza także możliwości podatników do wpływania na i zmiany wysokości kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, te zaś przekładają się na wysokość obniżenia podstawy opodatkowania. Można zatem stwierdzić, że głównym celem autorów ustawy było wzmocnienie mechanizmów mających przeciwdziałać unikaniu opodatkowania. Obszar wdrożonych zmian, ich charakter i fakt, że dotyczą wrażliwych obszarów podatkowych, świadczy o dużej determinacji rządu do odbudowania wpływów podatkowych. Zamiarem fiskusa było również podwyższenie opodatkowania firm, a nie – jak próbuje przedstawić to organ podatkowy – tylko uszczelnienie systemu podatkowego. Projekt ustawy jest bowiem regulacją na tyle uniwersalną, iż obejmuje właściwie wszystkie obszary prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ogranicza się do wybranych branż, tak jak to miało miejsce chociażby w przypadku reformy VAT.

Głównym celem autorów ustawy było wzmocnienie mechanizmów mających przeciwdziałać unikaniu opodatkowania. Obszar wdrożonych zmian, ich charakter i fakt, że dotyczą wrażliwych obszarów podatkowych, świadczy o dużej determinacji rządu do odbudowania wpływów podatkowych. Zamiarem fiskusa było również podwyższenie opodatkowania firm, a nie – jak próbuje przedstawić to organ podatkowy – ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI