Rynek finansowy: Blockchain mój widzę ogromny

Rynek finansowy: Blockchain mój widzę ogromny
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bitcoin to wielkie ryzyko dla systemu finansowego. Jednak w przeciwieństwie do kryptowalut stojąca za nimi technologia jest bezpieczna, tania i pożądana przez wszystkich. Nic tylko ją wykorzystać.

Igor Lagenda

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Davos, że Polska przykręci śrubę handlarzom kryptowalut, regulując ten rynek, albo wprowadzi całkowity zakaz ich sprzedawania. Dla dobra tysięcy „inwestorów”, którzy zamierzają się wzbogacić, lokując oszczędności w bitcoinie lub jego rodzeństwie, nie musi to być wcale takie złe rozwiązanie. Wystrzelone w kosmos kursy i brak jakiegokolwiek zewnętrznego nadzoru rodzi obawy, że krach na kryptowalutach zbierze w naszym kraju żniwo, które przyćmi nawet niesławną aferę Amber Gold.

Sceptycznie do kryptowalut odnosi się Ministerstwo Finansów, Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski. Ostrzega przed nimi Związek Banków Polskich. – Sądzę, że w ciągu kilku miesięcy powinna być podjęta czy wypracowana decyzja, pewnie z udziałem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w sprawie tego, czy wystarczą same ostrzeżenia. Być może powinna być decyzja zakazująca – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. I dodał, że na razie ograniczyłby się jedynie do informowania ludzi i ostrzegania ich przed ryzykami związanymi z bitcoinem. – Dynamika procesów w obszarze kryptowalut jest tak gwałtowna i następuje w tak krótkim czasie, że wszystkie doświadczenia z innych rynków, dotyczące tworzenia się pewnych zjawisk spekulacyjnych i niebezpiecznych, pokazują, że należy liczyć się z możliwością gwałtownych korekt. Dlatego też byłbym za tym, żeby sprawę bardzo dokładnie monitorować i za kilka miesięcy powrócić do tej kwestii, gdyby okazało się to uzasadnione – wskazał szef ZBP.

 Tak dla blockchaina

Jednocześnie wszyscy – zarówno banki, jak i instytucje nadzorcze oraz rząd – zaznaczają, że technologia stojąca za kryptowalutami jest bezpieczna, a na dodatek wydajna i tania, dlatego należy ją wykorzystać w działalności komercyjnej. O możliwościach, jakie daje blockchain, mówi się już od kilku dobrych lat. W 2016 r. większość (bo 58%) z 800 ekspertów ankietowanych na potrzeby raportu „Deep Shift – Technology Tipping Points and Societal Impact” Światowego Forum Ekonomicznego było przekonanych, że w ciągu najbliższych lat rozwiązania oparte na technologii stojącej za kryptowalutami będą generowały ok. 10% globalnego PKB. W tej chwili na całym świecie powstają kolejne ośrodki badawcze. Nad możliwościami, jakie stwarza ta technologia, pracują specjaliści od IT w Nowym Jorku, Londynie, Barcelonie, Amsterdamie, Sydney, Singapurze i Dubaju. Finansowo ich działalność wspierają Visa, Mastercard, PayPal i London Stock Exchange. Powstają gigantyczne konsorcja, jak słynne R3, w prace którego zaangażowało się kilkadziesiąt największych banków świata (m.in. Santander, Bank of America, Barclays, BBVA, BNP Paribas, Citi, HSBC, ING Bank, Commerzbank, Credit Suisse, Deutsche Bank, J.P. Morgan, Goldman Sachs). W sumie, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez The International Securities Association, 55% ankietowanych firm w ten czy inny sposób moni toruje, bada i rozwija rozwiązania bazujące na blockchainie. Tylko na Starym Kontynencie realizowanych jest obecnie 8,3 tys. projektów, z czego 300 w naszym kraju (za zestawieniem „State of European Tech” dla Atomico).

Niezwykłe bezpieczeństwo transakcji

Jakie są możliwości wykorzystania technologii blockchain? Z badań PwC wynika, że 56% prezesów, dyrektorów ds. innowacji oraz menedżerów najwyższego szczebla w bankach zdaje sobie sprawę ze znaczenia tej technologii. Jednocześnie 57% nie jest pewna, czy ją wdroży. Zdaniem autorów opracowania „Sektor finansowy coraz bardziej #fintech” zjawisko to można wyjaśnić słabą znajomością tej technologii. 40% badanych jest umiarkowanie zaznajomionych z jej działaniem, a bardzo niewielu określa siebie jako ekspertów w tej dziedzinie (4%). Brak dostatecznej wiedzy może sprawiać, że wiodący uczestnicy rynku nie doceniają potencjalnego wpływu blockchain na swoją działalność.

W obliczu rewolucyjnych technologii najskuteczniejsze firmy rozwijają się, włączając je do swojego modelu działalności. Technologie blockchain oferują instytucjom świadczącym usługi finansowe niepowtarzalną szansę na przekształcenie branży w sposób korzystny dla siebie. Jednak wyniki globalnego badania PwC pokazują, ż...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI