Rubel najtańszy od upadku ZSRR

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Doniesienia o wkroczeniu żołnierzy Federacji Rosyjskiej na terytorium wschodniej Ukrainy, miały decydujący wpływ na kształt wczorajszej sesji. Głównym czynnikiem, który przyczynił się do wyraźnego zamieszania na rynkach finansowych - szczególnie w Europie - była retoryka ukraińskich władz, wskazująca na rzeczywisty początek wojny mogącej swoim zasięgiem objąć całą Europę. Inwestorzy odebrali te informacje jako kolejny sygnał do wyprzedaży ryzykowanych aktywów, co skutkowało spadkami na Moskiewskim oraz Kijowskim parkiecie, odpowiednio 3 proc. i 7 proc. Na sile mocno tracił również rubel, który, w stosunku do dolara, zanotował najniższą wartość od upadku ZSRR.

Odpływ kapitału z Rosji jest coraz bardziej widoczny na rynkach zachodnioeuropejskich, co już teraz przejawia się w rekordowo niskiej rentowności niemieckich obligacji skarbowych – dalsza eskalacja kryzysu na Ukrainie ten trend utrzyma. Czynnikiem limitującym potencjalne wzrosty może jednak okazać się planowana kolejna runda sankcji wymierzonych przeciwko Kremlowi.

Podczas dzisiejszej sesji szczególną uwagę należy zwrócić na dane ekonomiczne napływające ze Stanów Zjednoczonych. Ekonomiści prognozują spadek wartości amerykańskiego wskaźnika przemysłowego PMI (prognoza 56.8), przy jednoczesnym wzroście wydatków na inwestycje budowalne (prognoza + 1.2%)

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska