RPP w maju znowu podniesie stopy procentowe aż o 100 pb? Prognoza Credit Agricole

RPP w maju znowu podniesie stopy procentowe aż o 100 pb? Prognoza Credit Agricole
Fot. Credit Agricole
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zakończy cykl podwyżek stóp procentowych w lipcu na poziomie 6,5% w przypadku głównej stopy referencyjnej, prognozują analitycy Credit Agricole Bank Polska. Eksperci podnieśli także prognozę wzrostu PKB na ten rok o 0,6 pkt proc. do 4,1% r/r z uwagi na lepsze od oczekiwań dane z realnej sfery gospodarki w okresie luty-marzec.

Na najbliższym posiedzeniu w maju oczekiwana jest podwyżka o 100 pb głównej stopy procentowej do 5,5%.

Czytaj także: Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole: stopy wzrosną do 6,5 proc. >>>

„W tym tygodniu zapewne odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która rzuci więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej. Jednocześnie zrewidowaliśmy naszą prognozę krajowych stóp procentowych” – czytamy w tygodniku banku pt. „Wojna w Ukrainie nadal ogranicza aktywność w przetwórstwie”.

Oczekujemy, że RPP podniesie stopy procentowe o 50 pb na posiedzeniach w czerwcu i lipcu i zakończy cykl zacieśniania polityki pieniężnej, a tym samym stopa referencyjna wyniesie 6,50%.

W maju spodziewana podwyżka stóp procentowych o 100 pb

Argumentem za wysoką podwyżką stóp procentowych w maju o 100 pb – zdaniem analityków – jest „znacząco wyższy od oczekiwań odczyt inflacji w kwietniu” oraz „lepsze od konsensusu marcowe dane z realnej sfery gospodarki”.

Czytaj także: W maju kolejna podwyżka stóp procentowych o 100 pb; prognoza Morgan Stanley >>>

8 kwietnia RPP podwyższyła stopy procentowe o 100 pb – do 4,50% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Była to siódma podwyżka stóp z rzędu.

Credit Agricole podwyższył prognozę wzrostu PKB na ten rok

Credit Agricole Bank Polska podniósł także prognozę wzrostu PKB na ten rok o 0,6 pkt proc. do 4,1% r/r z uwagi na lepsze od oczekiwań dane z realnej sfery gospodarki w okresie luty-marzec br. prognozują analitycy Credit Agricole Bank Polska. Tym samym wzrost w przyszłym roku obniżono do 3,3% z 4,3%. Dynamika wzrostu PKB sięgnęła 8,1% r/r w I kw. br. – zdaniem ekonomistów banku.

„Oczekujemy, że dynamika PKB wyniesie 4,1% r/r w 2022 r. (3,5% przed rewizją) i 3,3% w 2023 r. (poprzednio 4,3%). Podniesienie prognozy na 2022 r. wyniki przede wszystkim ze znacząco lepszych od oczekiwań danych z realnej sfery gospodarki za luty-marzec. Tym samym oczekujemy, że PKB wzrósł o 8,1% r/r, co oddziałuje w kierunku podniesienia średniorocznego tempa wzrostu gospodarczego. Z uwagi na wyższą bazę z 2022 r. oraz oczekiwaną większą skalę podwyżek stóp procentowych przez RPP obniżyliśmy naszą prognozę wzrostu PKB w 2023” – czytamy w „Makromapie” Credit Agricole Bank Polska.

Czytaj także: Po najnowszych danych z gospodarki ekonomiści podnoszą szacunki PKB Polski w I kw. do ok. 8 proc. rdr >>>

Ekonomiści spodziewają się, że dynamika inwestycji wzrośnie w tym roku o 3,9% r/r wobec 3,8% r/r w ub.r. i przyspieszy do 7,3% r/r w przyszłym roku. Szacunki dotyczące konsumpcji prywatnej przewidują wzrost o 5,4% r/r wobec 6,1% rok temu i spowolnienie do 3,9% r/r w 2023 r.

Bank prognozuje wzrost płac w gospodarce narodowej o 9,7% r/r w br. wobec 8,9% rok temu oraz wzrost o 9,5% r/r w 2023 r.

Źródło: Credit Agricole Bank Polska S.A., ISBnews