RPP nieoczekiwanie podnosi stopy procentowe

RPP nieoczekiwanie podnosi stopy procentowe
Fot. stock.adobe.com/bnorbert3
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podwyższyła stopy procentowe, w tym stopę referencyjną do 0,5% z 0,1%, podał bank centralny.

Konsensus rynkowy przewidywał utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowych poziomach (główna nadal 0,1%).

RPP podwyższyła stopę rezerwy obowiązkowej do 2 proc. z 0,5 proc.

RPP podwyższyła stopę rezerwy obowiązkowej do 2% z 0,5%, podał bank centralny.

„Jednocześnie Rada podjęła decyzję o podwyższeniu podstawowej stopy rezerwy obowiązkowej z 0,5% do 2,0%” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Stopy procentowe w górę: to właściwa decyzja, oceniają ekonomiści >>>

W marcu ub.r. RPP obniżyła stopę rezerwy obowiązkowej do 0,5% z 3,5% i jednocześnie podwyższyła jej oprocentowanie do poziomu stopy referencyjnej.

Czytaj także: Skoro stopy procentowe mają rosnąć to czy już teraz opłaca się kredyt z okresową stałą stopą procentową?

Poziom stóp procentowych w Polsce

„Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

* stopa referencyjna 0,50% w skali rocznej;

* stopa lombardowa 1,00% w skali rocznej;

* stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej;

* stopa redyskonta weksli 0,51% w skali rocznej;

* stopa dyskontowa weksli 0,52% w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 7 października 2021 r.” – czytamy w komunikacie.

Wiosną 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc. To najniższy poziom stóp w historii. 

RPP: celem podwyżki stóp przeciwdziałanie ryzyku trwale podwyższonej inflacji

W warunkach obecnie przyspieszającej gospodarki i korzystnej sytuacji na rynku pracy inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano, w związku z tym celem obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie RPP postanowiła podwyższyć stopy procentowe, podał bank centralny. NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym, zaznaczono.

W sytuacji prawdopodobnego dalszego ożywienia aktywności gospodarczej i korzystnej sytuacji na rynku pracy inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano.

„W takiej sytuacji powstałoby ryzyko utrwalenia się dynamiki cen w średnim okresie na poziomie wyższym od celu inflacyjnego. Dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP” – czytamy w komunikacie.

„Jednocześnie NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych” – czytamy dalej.

Czytaj także: GPW: sektor bankowy mocno odbił po decyzji RPP o podwyższeniu stóp procentowych >>>

W komunikacie wskazano, że pomimo iż część podażowych czynników podwyższających obecnie inflację wygaśnie w przyszłym roku to wzrost cen surowców, w tym energetycznych i rolnych, może nadal podbijać dynamikę cen w kolejnych kwartałach.

Czynnikiem niepewności pozostaje jesienna fala pandemii

W najbliższych kwartałach oczekiwane jest utrzymywanie się korzystnej sytuacji gospodarczej, choć czynnikiem niepewności pozostaje jesienna fala pandemii – napisano także w komunikacie po posiedzeniu RPP.

„W najbliższych kwartałach oczekiwane jest utrzymywanie się korzystnej sytuacji gospodarczej, choć czynnikiem niepewności jest nadal wpływ jesiennej fali pandemii na gospodarkę” – napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES