Rozmowa z Pawłem Jakubikiem o programie Forum i wizji banku przyszłości

Rozmowa z Pawłem Jakubikiem o programie Forum i wizji banku przyszłości
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Forum Technologii Bankowych: Paweł Jakubik, Przewodniczący Forum Technologii Bankowych ZBP oraz członek zarządu firmy Microsoft.

Tegoroczny program Kongresu Forum Technologii Bankowych oparliśmy wokół trzech głównych punktów. Pierwszy to regulacje vs. transformacje cyfrowe w bankach, drugi to cyfrowe państwo, a trzeci to cyfrowy bank przyszłości. Jesteśmy aktualnie w połowie dnia – za nami dwa pierwsze bloki, Myślę, że zarówno transformacje cyfrowe, jak i regtechy (Regulation Technology – przyp. red.) – one w szczególności zdominowały ten pierwszy blok – spełniły oczekiwania uczestników Kongresu. Uczestnicy zarówno paneli dyskusyjnych, jak i prezenterzy dopasowali się do naszych oczekiwań. Myślę, że w szczególności tematy RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych – przyp. red.) i GDPR (General Data Protection Regulation) oraz biegnące terminy adaptacji rynku przedsiębiorstw i usług finansowych były bardzo ciekawe. Tezy postawione w panelu prowadzonym przez dyrektora Pawła Widawskiego, w szczególności rozwinięte przez przedstawiciela KNF, czyli pana dyrektora Andrzeja Reicha i Mieczysława Groszka – dotychczasowego wiceprezesa Związku Banków Polskich – wytłumaczyły nam czym różnią się regtechy od fintechów i dlaczego regulacje mogą być także wzmocnieniem i supporterem biznesu, a nie tylko ograniczeniem.

W drugim bloku „Cyfrowe państwo” obydwie prezentacje wprowadzające – zarówno koleżanki Karoliny Marzantowicz z IBM, jak i pana prezesa Roberta Trętowskiego – pokazały nam demokrację 2.0 i cyfrowe państwo 3.0, czyli kierunki wokół cyfrowej administracji publicznej.

Ja z ciekawością przysłuchiwałem się także ożywionej dyskusji a propos ostatnich informacji i ogłoszeń o uruchomieniu portali rządowych, gdzie każdy z obywateli w Polsce może sprawdzić liczbę punktów karnych, które zbiera jako kierowca. Przyznam się, że byłem sam zdumiony jak dużą część poświęciliśmy temu udanemu projektowi, ale to pokazuje którego rodzaju wdrożenia cieszą się największą popularnością.

Czekam także z niecierpliwością na popołudniowe sesje ponieważ będziemy mówili o cyfrowym banku przyszłości, będziemy mieli wielu bankowców z pierwszej dziesiątki największych polskich banków, a przed nami także kilka, mam nadzieję interesujących prezentacji, wprowadzających członków Forum Technologii – a przypominam, że to w tej chwili czterdziestu trzech zrzeszonych dostawców.

Jesteśmy od ponad 14 lat, jako platforma i ekosystem współpracy z polskim sektorem bankowym – w szczególności ostatnie dwa-trzy lata notujemy bardzo dynamiczny rozwój. Ta wartość wzajemna budowana pomiędzy firmami technologicznymi i instytucjami finansowymi jest w tej chwili na bardzo wysokim poziomie.

Mówiąc o cyfryzacji, czyli o takim Digital Transformation, jest to swego rodzaju podróż, którą dokonujemy zarówno my, jako firmy technologiczne, nasi klienci tacy jak banki, ale także klienci indywidualni – ci którzy są klientami detalicznymi instytucji finansowych. Mówimy tutaj przede wszystkim o podróży od procesów analogowych, od papieru wszechobecnego jeszcze w wielu obszarach biznesowych, do przejścia w pełni do obsługi cyfrowej.

Ciekaw jestem, czy jesteście sobie państwo w stanie wyobrazić, że wkrótce biorąc kredyt w placówce bakowej nie będziemy już zmuszeni do podpisywania wielostronicowych dokumentów, oświadczeń woli, wszelkiego rodzaju dokumentów uwierzytelniających, bo będziemy w posiadaniu cyfrowej identyfikacji, autentykacji, a większość zapisów ważnych umów kredytowych będzie także dostarczana i potwierdzana cyfrowo. Oczywiście zależy to od wielu udanych projektów.

Firmy technologiczne w wielu miejscach kraju pomagają i wdrażają te nowoczesne, digitalowe projekty – tutaj w szczególności są takie dwie grupy projektów – jedne wokół paperless, a drugie cashless. To są dwa główne streamy – one także na poziomie naszego państwa są jednymi z najbardziej wyraźnych.

Relacja wideo dostępna na kanale youtube

aleBank.pl