Rosyjskie zagrożenie osłabia ukraińską gospodarkę

Rosyjskie zagrożenie osłabia ukraińską gospodarkę
Fot. stock.adobe.com / Miha Creative
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nagromadzenie rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą i groźba wojny destabilizują ukraińską gospodarkę. Według Tymofija Myłowanowa, rektora Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej i byłego ministra rozwoju gospodarczego, kryzys w ciągu ostatnich kilku tygodni kosztował Ukrainę kilka miliardów dolarów, pisze Witold Gadomski.

Według Pawlo Kuchty, doradcy ministra energetyki Ukrainy, panujący w Kijowie niepokój jest tym, co prezydent Putin ma nadzieję osiągnąć. Rosyjski autokrata chce wygrać wojnę przez wywołanie paniki, bez użycia broni.  

Badanie przeprowadzone przez Europejskie Stowarzyszenie Biznesu na Ukrainie pod koniec stycznia 2022 roku wykazało, że 17% z ponad 130 firm należących do Stowarzyszenia, rozważało  przeniesienie działalności na zachód kraju, a 10% wyjazd z Ukrainy.

Rząd Ukrainy musiał stworzyć specjalny fundusz ubezpieczeniowy o wartości 592 mln dolarów, aby utrzymać loty

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty, gdy ubezpieczyciele z Londynu ostrzegli, że nie będą w stanie ubezpieczyć lotów na Ukrainę, ani lotów nad jej przestrzenią powietrzną. Inni podnieśli znacznie stawki. Niemal zamarł napływ zagranicznych turystów.

Dwie ukraińskie linie lotnicze oświadczyły, że nie są w stanie wykupić ubezpieczenia na swoje loty. Rząd Ukrainy musiał stworzyć specjalny fundusz ubezpieczeniowy o wartości 592 mln dolarów, aby utrzymać loty.

Ćwiczenia rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Czarnym zakłóciły funkcjonowanie najważniejszych portów Ukrainy, które są niezbędne dla handlu zagranicznego. Seria cyberataków spowodowała wyłączenie na kilka godzin stron internetowych głównych banków, Ministerstwa Obrony i armii ukraińskiej.

Czytaj także: Rosja wojownicza, ale bez oparcia w gospodarce

Biedniejsza od Ukrainy jest tylko Mołdawia

Ukraina jest jednym z najbiedniejszych krajów europejskich. Według danych Banku Światowego w roku 2020 PKB na mieszkańca przy uwzględnieniu parytetu siły nabywczej wyniosło na Ukrainie 12 376 dolarów.

Mniej miała tylko Mołdawia 12 324 USD. Dla porównania: w Albanii wielkość ta wyniosła 13 191 USD, na Białorusi 19 187 USD, w Rosji 26 457 USD, w Polsce 32 355 USD. Bank Światowy jako miarę stosuje tu  dolary o sile nabywczej z roku 2017. 

W ciągu 30 lat Polska zwiększyła, PKB 3-krotnie, a na Ukrainie aż do 2000 roku PKB się zmniejszał

Ukraina, podobnie jak kilkanaście innych państw uzyskała niepodległość w 1991 roku po rozpadzie ZSSR. Wówczas PKB na głowę mieszkańca z uwzględnieniem siły nabywczej, mierzona dolarami z roku 2017 wyniosło 14967 USD, gdy w Polsce 10484 USD.

W ciągu 30 lat Polska zwiększyła, PKB 3-krotnie, a na Ukrainie aż do 2000 roku PKB się zmniejszał. Wysoka korupcja na Ukrainie utrudniała funkcjonowanie mniejszych firm i zniechęcała kapitał zagraniczny.

W ostatnich latach sytuacja zaczęła się poprawiać. Według wstępnych szacunków wzrost PKB w roku 2021 wyniósł 3,2%, w IV kwartale przyspieszył do 5,2%. Także w tym roku mimo napięcia przewiduje się utrzymanie wzrostu, o ile nie dojdzie do otwartej wojny. 

Czytaj także: Prezydent USA: Rosja szykuje się do wejścia na Ukrainę; UE gotowa do przedstawienia pakietu sankcji

Pomoc gospodarcza dla Ukrainy

Kraje i instytucje zachodnie starają się pomagać Ukrainie. W czerwcu 2020 roku MFW zatwierdził pakiet wsparcia o wartości 5 mld USD, aby pomóc Ukrainie sprostać wyzwaniom związanym z pandemią COVID-19. Jednakże, z powodu braku postępów w zakresie reform i obaw o korupcję pożyczka z MFW została zawieszona. Ostatecznie MFW zatwierdził przedłużenie promesy kredytowej do końca czerwca 2022 roku.

Obecnie rząd USA oferuje Ukrainie gwarancję pożyczki państwowej w wysokości do 1 mld dolarów

W 2021 roku Komisja Europejska zaproponowała program ratunkowy o wartości 1,2 miliarda euro.

W latach 2014 ‒ 2016 Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie trzy gwarancje pożyczek państwowych o wartości 1 mld USD, które odegrały ważną rolę w stabilizowaniu jej gospodarki w obliczu rosyjskiej agresji i realizacji programu reform gospodarczych.

Obecnie rząd USA oferuje Ukrainie gwarancję pożyczki państwowej w wysokości do 1 mld dolarów. Pracuje również nad promowaniem komercyjnego udziału amerykańskich firm w ukraińskiej gospodarce.

Czytaj także: Prezes PFR: agresja Rosji wobec Ukrainy i kryzys energetyczny mogą obniżyć wzrost PKB Polski o 1 pp. lub więcej

Źródło: aleBank.pl