Rośnie popyt na inżynierów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

budowa.wykres.01.250xPolska pozostaje państwem atrakcyjnym dla zagranicznych inwestorów. Na terenie kraju powstają oddziały wielu międzynarodowych firm, czego efektem są nowe miejsca pracy. Konsultanci agencji doradztwa personalnego Experis Engineering obserwują również wzrost zapotrzebowania na inżynierów.

Wiele firm z kapitałem zagranicznym coraz częściej podejmuje decyzje o stworzeniu centrum kompetencyjnego w Polsce. Czynnikiem determinującym ten trend są nie tylko korzyści finansowe, ale także świetnie wyszkolona i doświadczona kadra pracownicza, pośród której znajdują się również inżynierowie. To świadczy o postępie technologicznym Polski, do czego od wielu lat zmierzaliśmy, a czego oznaki powoli zaczynamy obserwować.

– Obecnie dobrzy inżynierowie nie poszukują pracy. Trend jest tu odwrotny, to praca poszukuje ich, – komentuje Kamila Idzik-Kielnar, konsultant agencji doradztwa personalnego Experis Engineering, specjalizującej się w rekrutacji inżynierów. – Wzmożone zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę inżynierską zauważalne jest głównie wśród firm inżynieryjnych oraz produkcyjnych, gdzie występują działy konstrukcyjne, projektowe czy też badań i rozwoju. Najbardziej pożądane kompetencje i umiejętności koncentrują się wokół takich branż, jak elektronika, elektrotechnika, mechanika maszyn, hydraulika siłowa, pneumatyka, automatyka, konstrukcje budowlane. Prócz wiedzy i doświadczenia pracodawcy doceniają u polskich kandydatów także otwartość na naukę oraz ponadprzeciętne zaangażowanie w codziennej pracy, – wyjaśnia przedstawiciel Experis.

W związku ze wzrostem inwestycji prowadzonych na naszym rynku przez firmy zagraniczne, zmianie ulegają wymagania stawiane chcącym w nich pracować kandydatom. Obok umiejętności technicznych, na znaczeniu zyskuje znajomość języków obcych. Najczęściej wymaganym jest język angielski lub niemiecki, a nierzadko obydwa z nich. Polscy inżynierowie w strukturach międzynarodowych firm pełnią często role kierowników projektów. Wiąże się to dodatkowo z koniecznością posiadania zdolności interpersonalnych, organizacyjnych, a także umiejętnością analitycznego myślenia. Realizując zadania związane z zarządzaniem projektami, a tym samym ludźmi, inżynierowie powinni sprostać wymogom właściwego motywowania zespołu, delegowania oraz egzekwowania realizacji zadań, dążenia do założonych celów biznesowych.

– Przy rekrutacji na stanowiska inżynieryjne w międzynarodowych firmach lista wymagań wzrasta, – wyjaśnia Kamila Idzik-Kielnar. – Pracodawcy napotykając na problem w rekrutacji odpowiednich kandydatów, coraz chętniej korzystają ze wsparcia firm doradztwa personalnego, które specjalizują się w pozyskaniu przedstawicieli danej grupy zawodowej. Naszą rolą jest identyfikowanie najciekawszych talentów na rynku. To wymagające zadanie. Z jednej strony musimy dokładnie poznać i określić potrzeby pracodawcy, z drugiej zaś dopasować do tych wysokich wymagań kandydata, nie zapominając i o jego preferencjach. Jednocześnie kandydaci, z którymi rozmawiamy oczekują, że konsultant będzie ekspertem nie tylko rynku pracy, ale również w danej branży i będzie rozumiał specyfikę pracy kandydata. Dzięki sprostaniu tym wymaganiom stajemy się dla niego nie tylko partnerem do rozmowy, ale również zaufanym doradcą w rozwoju kariery. Stanowimy zatem platformę porozumienia pomiędzy pracodawcą oraz kandydatem, a to fascynująca, ale i odpowiedzialna funkcja.

Wyspecjalizowana firma doradztwa personalnego Experis Engineering jest partnerem pomagającym poruszać się na współczesnym rynku pracy zarówno inżynierom, jak i współpracującym z nimi przedsiębiorcom. Zwracający się do agencji pracodawcy mogą mieć pewność, że współpracujący z nią kandydaci to najlepsi, wykwalifikowani w swojej branży specjaliści. Z kolei inżynierowie, dzięki posiadanej przez agencję znajomości rynku i sieci kontaktów, zyskują ciągłość projektów, szybko otrzymując kolejne prace. Konsultanci Experis Engineering zachęcają ich także do większej aktywizacji i świadomego wybierania kontaktów zawodowych. Doradzają przy wyborze, a także negocjowaniu warunków kontraktu.

Źródło: ManpowerGroup