Rosja po raz pierwszy od stu lat nie spłaciła długu zagranicznego

Rosja po raz pierwszy od stu lat nie spłaciła długu zagranicznego
Fot. stock.adobe.com / Oleg
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Federacja Rosyjska po raz pierwszy od ponad stu lat, czyli od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja.

W niedzielę upłynął termin zapłaty 100 mln dolarów odsetek od dwóch obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro.

Rosja miała dokonać płatności 27 maja, ale nie zrobiła tego. Następnie wprowadzono 30-dniowy okres karencji, który w niedzielę dobiegł końca.

Efekt sankcji

Niespłacenie długu zagranicznego jest wyraźnym sygnałem, że bariera sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie przynosi rezultaty – pisze agencja Bloomberg.

„Jest to ponury sygnał świadczący o szybkiej transformacji kraju w gospodarczego, finansowego i politycznego wyrzutka” – skomentował Bloomberg.

W odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę USA i UE zamroziły rezerwy walutowe rosyjskiego banku centralnego i odłączyły Rosję od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT.

Płatności odsetek w rublach

Minister finansów Rosji ogłosił wcześniej, że Moskwa „wypełniła wszystkie swoje zobowiązania” dotyczące dwóch euroobligacji denominowanych w dolarach „w całości”, dokonując płatności w odpowiednim czasie.

Podkreślił, że Federacja Rosyjska dokonała płatności odsetek we własnej walucie – rublach – do Krajowego Depozytu Rozliczeniowego, starając się uniknąć niewypłacalności państwa.

Po raz ostatni Rosja nie spłacała długu w 1998 roku, ale dotyczyło to długu krajowego.

Źródło: PAP BIZNES