Rosja odcina dostawy gazu do Finlandii

Rosja odcina dostawy gazu do Finlandii
Fot. stock.adobe.com/dragancfm
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Finlandia odmówiła płacenia Rosji za gaz ziemny w rublach. W reakcji na to od soboty surowiec z Rosji przestanie płynąć do Finlandii, poinformował fiński operator infrastruktury gazowej.

Zgodnie z oświadczeniem fińskiego importera Gasum Oy przepływy głównym rurociągiem od największego dostawcy w regionie mają się zatrzymać we wczesnych godzinach porannych w sobotę – po odmowie płacenia za paliwo w rublach. W zeszłym miesiącu Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski i Bułgarii.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Gazprom Export poinformował Gasum, że dostawy gazu ziemnego do Finlandii w ramach umowy na dostawy Gasum zostaną odcięte w sobotę.

„Gasum będzie dostarczać gaz ziemny swoim klientom z innych źródeł za pośrednictwem gazociągu Balticconnector” – poinformowała fińska firma.

Czytaj także: Odcięcie rosyjskiej ropy to nie problem, gorzej z gazem >>>

Holenderskie kontrakty na gaz (Dutch TTF Gas Futures) zyskują 1 proc. do 91 euro za megawatogodzinę. Inwestorzy oceniają możliwe skutki dla gospodarki europejskiej odcięcia od dostaw gazu z Rosji.

Wstrzymane dostaw nie uderzy mocno w gospodarkę Finlandii

Wstrzymane dostawy prawdopodobnie będą miały ograniczony wpływ na gospodarkę kraju nordyckiego, a paliwo stanowi zaledwie około 5 proc. miksu energetycznego. Gaz jest używany głównie przez fabryki, a nie do ogrzewania, jak w wielu innych krajach europejskich.

UE osiągnęła w czwartek porozumienie, aby określić minimalny próg zapasów gazu w Europie na 80 proc. przed 1 XI 2022. Obecnie – wg danych Gas Infrastructure Europe – poziom zapasów gazu w Europie wzrósł w maju o 24 proc. i zbliża się do 45 proc. średniej 5-letniej.

Czytaj także: Zimą w UE nie zabraknie gazu? Jest porozumienie ws. nowych przepisów o magazynowaniu >>>

Nadal trwają negocjacje w sprawie unijnego embarga na rosyjską ropę, tak aby znaleźć rozwiązanie i przyjąć pakiet sankcji.

Źródło: PAP BIZNES