Rosja: najdłuższa w historii przerwa w notowaniach moskiewskiej giełdy nadal trwa; wznowiono działanie rynku obligacji

Rosja: najdłuższa w historii przerwa w notowaniach moskiewskiej giełdy nadal trwa; wznowiono działanie rynku obligacji
Fot. stock.adobe.com/rzoze19
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Notowania na moskiewskiej giełdzie są zawieszone już 4. tydzień. Przerwa w notowaniach trwa od 25 lutego i jest najdłuższa w historii moskiewskiej giełdy - podają maklerzy.

Bank Rosji zastanawia się nad możliwością podziału rosyjskiego rynku akcji na część onshore i offshore – podał „Forbes” powołując się na informacje anonimowych źródeł zaznajomionych ze szczegółami sprawy.

Bank Rosji chce zapobiec panice wśród rosyjskich inwestorów po otwarciu giełdy, kiedy to zagraniczni inwestorzy mogą przystąpić do zamykania swoich pozycji – wskazuje „Forbes”.

Wstrzymanie notowań na rynku akcji w Moskwie nastąpiło po nałożeniu na Rosję przez USA i kraje Europy surowych sankcji za jej inwazję na Ukrainę, która trwa od 24 lutego.

Rubel słabnie wobec dolara

Kurs rubla do dolara USA spada w poniedziałek w handlu w Moskwie. Rosyjska waluta osłabiła się o 0,6 proc. do 105,48 za 1 USD – podają dealerzy.

Po raz pierwszy od 3 tygodni – po inwazji Rosji na Ukrainę, która wywołała nakładanie sankcji Zachodu na Rosję i kontrolę kapitału – w poniedziałek w Moskwie wznowiono handel krajowymi obligacjami po tym, jak bank centralny Rosji zobowiązał się do kupowania długu publicznego w celu zwiększenia płynności i pomocy w ustabilizowaniu systemu finansowego w Rosji.

Rentowność 10-letnich rosyjskich papierów dłużnych była kwotowana niżej o 44 pb, na poziomie 11,94 proc. po godz. 10 czasu moskiewskiego.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Rosja stoi w obliczu problemu niedoboru obcej waluty i bardzo wysokich stóp procentowych.

– mówi Christopher Langner, szef strategii inwestycyjnej w First Abu Dhabi Bank.

„Podczas, gdy bank centralny Rosji może mieć ograniczone możliwości zwiększania płynności w lokalnej walucie poprzez obniżanie stóp, musi zachęcić ludzi do trzymania swoich pieniędzy w banku – i kupować obligacje” – dodaje.

Rosja ma co najmniej 488 mln USD spłaty odsetek w ciągu najbliższych 10 tygodni, a także obligacje o wartości 2 mld USD, które musi spłacić w przyszłym miesiącu – wynika z danych agencji Bloomberg. (PAP Biznes)

Źródło: PAP BIZNES