Rok 2017 według agencji zatrudnienia: spada zatrudnienie tymczasowe, rośnie etatowe

Rok 2017 według agencji zatrudnienia: spada zatrudnienie tymczasowe, rośnie etatowe
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polskie Forum HR, członek Konfederacji Lewiatan, podsumowało wyniki branży agencji zatrudnienia w 2017 roku. Upłynął on pod znakiem spadku liczby pracowników tymczasowych oraz rosnącego zainteresowania pracodawców usługami rekrutacji stałych.

@LewiatanTweets podsumowuje 2017 rok w agencjach zatrudnienia: spada zatrudnienie tymczasowe, rośnie etatowe

Ubiegły rok był pełen wyzwań. Nowelizacja ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych to tylko jeden z czynników, który wpływa na funkcjonowanie agencji zatrudnienia w Polsce, mimo że jego najbardziej znaczące skutki, czyli bardziej restrykcyjne ograniczenie długości zatrudnienia pracowników tymczasowych, odczujemy dopiero pod koniec tego roku.

W opinii Anny Wicha, Prezes Polskiego Forum HR: „Brak odpowiednich kandydatów do pracy wskazywany jest przez pracodawców jako główny hamulec rozwoju polskich przedsiębiorstw. Dlatego też z jednej strony wiele firm coraz częściej zatrudnia pracowników tymczasowych na stałe, a z drugiej pozyskanie nowych, przy tak niskim bezrobociu, staje się coraz większym wyzwaniem. W przypadku rekrutacji stałych, najczęściej wykorzystywanych przy pozyskiwaniu pracowników na stanowiska specjalistyczne i menadżerskie, agencje mają coraz więcej zleceń. Pracodawcy częściej powierzają ten proces wyspecjalizowanej firmie, dysponującej profesjonalistami w tym zakresie oraz szeroką gamą narzędzi pozwalającej na zakończenie procesu z sukcesem.”

Spada liczba pracowników tymczasowych

Liczba pracowników tymczasowych zatrudnianych przez firmy członkowskie Polskiego Forum HR (PFHR) w 2017 roku wyniosła 256 tys. i była o 3% niższa niż w poprzednim okresie. Szacowana liczba pracowników tymczasowych w całej Polsce to 772 tys. osób. O 5% spadła również liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty: z 66 tys. w 2016 roku do 63 tys. w 2017.

„Po raz pierwszy od 2010 roku odnotowujemy zmniejszenie liczby zatrudnionych pracowników tymczasowych. O ile spadki odnotowywane 10 lat temu zapowiadały nadchodzący kryzys, tym razem przyczyn należy upatrywać gdzie indziej. Niskie bezrobocie, niedopasowanie kompetencyjne oraz transfery społeczne powodują, że znalezienie odpowiednich kandydatów staje się coraz trudniejsze. W tych nowych okolicznościach pracodawcy użytkownicy częściej traktują pracę tymczasową jako element procesu rekrutacyjnego i dużo chętniej zatrudniają pracowników bezpośrednio w swoich strukturach. W ubiegłym roku około 15% pracowników tymczasowych znalazło w ten sposób stałą pracę” – komentuje Wojciech Ratajczyk, wiceprezes ds. pracy tymczasowej w Polskim Forum HR.

Polskie Forum HR utrzymuje wysokie standardy

Odsetek umów o pracę zawieranych przez firmy członkowskie PFHR utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, który w 2017 roku wyniósł 90%. Niestety nie ma to odzwierciedlenia w odsetku umów o pracę stosowanych generalnie na polskim rynku (w 2016 roku wyniósł on jedynie 50%), co więcej, biorąc pod uwagę zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, które weszły w życie 1 czerwca 2017 roku należy się spodziewać ich spadku.

Wartość rynku agencji zatrudnienia

Firmy członkowskie PFHR wypracowały w ubiegłym roku obroty w wysokości ponad 4 mld PLN, z czego 90% w ramach usługi pracy tymczasowej. Szacowana wartość całego rynku w Polsce to 7,3 mld PLN.

W porównaniu do ubiegłego roku mamy do czynienia z 7% wzrostem. Szczególnie dynamicznie rozwija się usługa rekrutacyjna na rzecz polskich pracodawców, wzrost obrotów w tym zakresie w ubiegłym roku wyniósł 11%.

„Z naszych obserwacji wynika, że w minionym roku najwięcej procesów rekrutacyjnych realizowano w obszarach takich jak księgowość, IT, produkcja i łańcuch dostaw, obsługa klienta, sprzedaż w FMCG oraz B2B. Zauważalny był również zwiększony popyt na specjalistów ds. digital marketingu i nowych technologii, a także kandydatów na stanowiska średniego i wyższego szczebla managerskiego oraz executive”podsumowuje Piotr Dziedzic, Członek Zarządu Polskiego Forum HR.

Nieustannie rośnie liczba agencji w Polsce

W 2017 roku na rynku działało aż 8361 agencji zatrudnienia (dane KRAZ na dzień 1 stycznia 2018 roku). To o 12% więcej niż w roku poprzednim. Od 2011 roku liczba agencji zatrudnienia nieprzerwanie rośnie, czemu towarzyszy wysoki poziom fluktuacji podmiotów na rynku: w 2017 roku powstało 2624 agencji podczas gdy 1226 zostało wykreślonych z KRAZ.

Źródło: Konfederacja Lewiatan