Robotyzacja, Polska w ogonie świata

Robotyzacja, Polska w ogonie świata
Sztuczna inteligencja i robotyzacja Fot. stock.adobe.com/Pugun & Photo Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem liczby zainstalowanych robotów w przemysle na 10 tysięcy pracowników, wynika z World Robotics 2022 Report opublikowanego na stronach Międzynarodowej Federacji Robotyki ( International Federation of Robotics ).

Liczba działających w Chinach robotów przemysłowych w stosunku do liczby pracowników osiągnęła 322 jednostki na 10 000 pracowników w przemyśle wytwórczym podczas gdy w USA są to 274 jednostki.

Na pierwszym miejscu pod tym względem jest Korea Południowa z liczbą 1 tysiąca robotów na 10 tysięcy zatrudnionych. Czyli jeden robot przypada na 10 pracowników.

Kolejne pozycje należą do krajów azjatyckich, w kolejności do Tajwanu, Japonii. Na czwartym miejscu są Niemcy, a tuż za nimi Chiny.


Azja przyśpiesza

„Nowa średnia globalnego zagęszczenia robotów w przemyśle wytwórczym wzrosła do 141 robotów na 10 000 pracowników – ponad dwukrotnie więcej niż sześć lat temu. Szybki wzrost Chin pokazuje siłę ich dotychczasowych inwestycji” – komentuje dane Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki. Chiny są zdecydowanie najszybciej rozwijającym się rynkiem robotów na świecie.

Z powyższej tabeli wynika, że w 2021 roku mieliśmy w Polsce dynamikę wzrostu instalacji nowych robotów wyższą niż Chiny, ale jest to efekt bardzo niskiego nasycenia naszej gospodarki robotami.

Dzięki dużej liczbie instalowanych robotów w ostatnich latach średnie zagęszczenie robotów w Azji wzrosło o 18% skumulowanej rocznej stopy wzrostu (CAGR) od 2016 r. do 156 jednostek na 10 000 pracowników w 2021 r.

Zagęszczenie robotów w Europie rosło o 8% (CAGR ) w tym samym okresie osiągając 129 jednostek. W obu Amerykach było to 117 robotów – plus 8% (CAGR).

Roboty a Polska

„Doszliśmy do punktu, który można określić jako memento dla Europy. Stoimy jako kontynent nie przed dylematem – inwestować czy nie inwestować w robotykę – tylko przed problemem co zrobić aby w ogóle utrzymać się na powierzchni nowoczesności i nie dać się zdeklasować państwom z Azji” – mówi dr Andrzej Banasiak ze Związku Banków Polskich i dodaje:

„Nie tylko roboty, ale w ogóle przemysł 4.0 stanowią szansę dla tworzenia warunków do dynamicznego rozwoju gospodarki i wzrostu konkurencyjności. Biorąc pod uwagę problemy demograficzne oraz brak zasobów siły roboczej, rozwój przemysłu 4.0 i automatyzacja procesów produkcyjnych i usług są warunkiem koniecznym dla utrzymania dalszego wzrostu w Polsce. Dodatkowo, jedynie podnoszenie wydajności pracy i wartości dodanej przedsiębiorstw, pozwoli na zwiększanie realnej wartości wynagrodzeń i zamożności.”

Odnosząc się do sukcesów krajów azjatyckich na polu robotyzacji dr Andrzej Banasiak konstatuje:

„Biorąc pod uwagę dynamiczny wzrost liczby robotów w Azji oraz programy modernizacji przemysłu krajów Unii Europejskiej, należy stwierdzić, że zwiększona dynamika wprowadzania nowoczesnych technologii jest koniecznie wymagana dla obrony pozycji gospodarczej Polski. Bez zwiększenia inwestycji w nowoczesne działy gospodarki nie uda się jednak tego osiągnąć.”

Źródło: BANK.pl